Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijna energetyka wiatrowa nabiera prędkości

9 sierpnia 2010
Powszechna integracja i wykorzystanie turbin wiatrowych w Europie ma  stać się rzeczywistością. O bardziej ekologiczną przyszłość walczy  finansowany z funduszy unijnych projekt TWENTIES (Obsługa systemu  przesyłowego z intensywnym wykorzystaniem wiatrowych i innych  odnawialnych źródeł energii w sieciach, poprzez zastosowanie  innowacyjnych narzędzi i zintegrowanych rozwiązań energetycznych),  który pomoże przyśpieszyć wdrażanie nowych, wiatrowych technologii energetycznych w Europie.
Z budżetem sięgającym w sumie 56,8 mln EUR (z czego ponad połowa  pochodzi z tematu "Energia" Siódmego Programu Ramowego) projekt ten  jest jedną z największych inicjatyw w przemyśle energetycznym w  Europie, jakie dotychczas podjęto.
Konsorcjum składające się z 26 partnerów planuje usunąć istniejące  bariery i pomóc nam wejść w nową erę elektryczności. Swój czasi  środki zobowiązali się przeznaczyć, jako partnerzy projektu TWENTIES,  niektórzy z największych operatorów sieci przesyłowych, spółki  energetyczne, producenci oraz organizacje badawcze działające w  sektorze energetycznym.
Pod wodzą operatora hiszpańskiej sieci energetycznej Red Eléctrica de  Espana partnerzy projektu przygotują w ciągu najbliższych trzech lat  demonstracje w pełnej skali w celu wykazania korzyści płynących z  nowych technologii, innowacyjnych podejść do zarządzania systemem  energetycznym oraz usług systemowych (takich jak sterowanie napięciem  i częstotliwością). Celem jest znalezienie odpowiednich rozwiązań  aktualnych problemów, jakie stają przed branżą, by otworzyć drogę dla  większej integracji energii wiatrowej.
Projekt jest praktyczną odpowiedzią na postawione cele unijne i  światowe w walce ze zmianą klimatu oraz w intencji zapewnienia  większego bezpieczeństwa energetycznego. Konkretnie mowa tu o celach  unijnej wizji 2020 (tj. 20% obniżenie emisji CO2, 20% poprawa  wydajności energetycznej i 20% udział energii ze źródeł odnawialnych w
ogólnym zapotrzebowaniu na energię) oraz o celach nakreślonych w  strategicznym planie w dziedzinie technologii energetycznych (SET),  który ma służyć przyśpieszeniu wdrażania opłacalnych technologii  niskoemisyjnych.
W ramach projektu TWENTIES w całej Europie odbywać się będą różne  eksperymenty, testy i demonstracje. W Belgii i Hiszpanii testowane  będą możliwości zwiększenia elastyczności sieci przesyłowych. We  Francji badane będą kratowe sieci HVDC (wysokiego napięcia prądu  stałego) za pomocą symulacji i eksperymentów z dwiema różnymi
technologiami przełączników HVDC. W Danii z kolei zespół zademonstruje  dwie koncepcje oraz rozwiązania dla określonych warunków: farmy  wiatrowe z elastycznym systemem generowania i obciążeń wykorzystującym  skalowalną platformę informatyczną współpracującą z generatorem oraz  wyłączenie morskiej farmy wiatrowej w warunkach sztormowych  (wykorzystując do tego celu największą na świecie morską farmę  wiatrową).
W przypadku takich farm wpływ sztormu na produkcję energii jest trudny  do przewidzenia. "Taka sytuacja może wpłynąć na stabilność sieci doprowadzając w najgorszym przypadku do wyłączenia, jeżeli system nie  jest w stanie pozyskać energii z innego źródła" - wyjaśnia Poul  S?rensen z Krajowego Laboratorium Zrównoważonej Energii Ris? DTU w  Danii.
Ris? DTU oraz duńska spółka Eneginet.dk, wraz z innymi partnerami  projektu, zademonstrują sposoby radzenia sobie ze spadkami mocy, aby  produkcja energii nie kończyła się nagle i by łatwiej było przewidywać takie sytuacje. Mając na względzie planowaną budowę kilku dużych farm  wiatrowych na Morzu Północnym do roku 2020 niezwykle istotne jest, by  potrafiły one znosić nawet bardzo silne sztormy.
Prace wykonane w ramach projektu TWENTIES zostaną ocenione i  udokumentowane w sprawozdaniu, które będzie opublikowane w 2013 r. po  zakończeniu projektu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę