Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Unia walczy z papierosami. Kalemba przewiduje zmiany

5 stycznia 2016
Portal money.pl podaje, że minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w Brukseli, że jest optymistą jeśli chodzi o możliwe zmiany w dyrektywie tytoniowej, to znaczy zrezygnowanie z wyeliminowania papierosów typu slim. Irlandzka prezydencja proponuje, by nie zakazywać slimów w Unii.

W maju ministrowie rolnictwa 10 krajów skrytykowali projekt Komisji Europejskiej dyrektywy tytoniowej, która zakłada zakaz sprzedaży papierosów typu slim i aromatycznych m.in. mentolowych. Zdaniem tych państw projekt uderza w sektor tytoniowy i może doprowadzić do utraty miejsc pracy. Także jedna z komisji Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych. Ponadto rezygnację z takiego zakazu proponuje w projekcie wniosków z piątkowego spotkania ministrów ds. zdrowia irlandzka prezydencja.

- Jestem optymistą, że przynajmniej w części będą to inne rozwiązania od propozycji KE. Przypomnę, że palacze będą używali tytoniu. Jak już będą się podtruwali, to lepiej, żeby był to tytoń pochodzący z Unii - powiedział Kalemba. Dodał, że w Polsce tytoń uprawia około 10 tysięcy rodzin.
 
Podkreślił, że na posiedzeniu ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej większość krajów podkreślała, że u nich rodziny często w bardzo biednych rejonach na małych powierzchniach produkują liście tytoniowe i z tego żyją. - Natomiast też byliśmy zgodni co do tego, że zdrowie należy chronić i palenie tytoniu należy ograniczać - tłumaczył polski minister.

Podkreślił, że dla Polski bardzo ważne jest utrzymanie produkcji tytoniów aromatycznych, w tym mentolowych i papierosów slim. - Tutaj są różne sygnały; raczej jest skłonność do tego, żeby utrzymać produkcję papierosów slim. To są też miejsca pracy i różne ograniczenia mogą doprowadzić do tego, że palacze będą palili te papierosy, natomiast będą one pochodziły z przemytu - podkreślił Kalemba. Dodał, że chodzi też o znaczne wpływy do budżetu.


- Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, uważam, że przyjęcie tej dyrektywy w proponowanej wersji jest niedobrym rozwiązaniem dla Polski - podsumował.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.



POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę