Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia dofinansuje przeciwdziałanie pomorowi świń

3 grudnia 2015
Jak podała FAMMU/FAPA, 10 października Komisja Europejska przyjęła decyzję dotyczącą wkładu finansowego Unii z tytułu nadzoru i innych środków nadzwyczajnych wprowadzonych w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń w sąsiednich krajach trzecich.
Decyzja przewiduje współfinansowanie przez UE działań na łączną kwotę 2,471 mln euro dla tych czterech państw UE. Decyzja została podyktowana licznymi ogniskami pomoru w Rosji oraz pojawieniem się choroby na Białorusi w czerwcu br., w pobliżu granic z Litwą i Polską.

Za koszty kwalifikowalne do wkładu finansowego UE uznano wydatki poniesione przez cztery państwa UE od dnia 2 lipca 2013 r., czyli od dnia notyfikacji środków nadzwyczajnych. Wkład finansowy UE stanowi 50 proc. kosztów poniesionych na wprowadzenie działań w ramach nadzoru oraz laboratoryjnych badań serologicznych i wirusologicznych próbek uzyskanych ze świń i dzików.

Łączna kwota wkładu UE na te działania wynosi 161 tys. euro, w tym 20 tys. euro dla Polski. Ponadto, 100 proc. finansowaniem UE objęte zostały koszty poniesione na zakup wyposażenia i materiałów użytych do czyszczenia i odkażania pojazdów. Łączna kwota na ten cel dla czterech państw UE wynosi 1591 tys. euro, w tym 98 tys. euro dla Polski.

UE współfinansuje również w 50 proc. wydatki związane z kampaniami uświadamiającymi w czterech państwach członkowskich na kwotę 89 tys. euro, w tym 25 tys. euro dla Polski. W ramach środków nadzwyczajnych, Litwie przysługuje również szczególny wkład UE (maksymalnie 30 tys. euro) stanowiący 50 proc. wydatków poniesionych na zakup substancji odstraszających dziki na obszarach wysokiego ryzyka.

Współfinansowaniem UE w wysokości 30 proc. (maksymalnie 600 tys. euro) objęte zostały również wydatki poniesione przez Litwę na koszty rekompensat dla właścicieli stad trzody chlewnej z tytułu strat spowodowanych wczesnym ubojem w 10 km strefie buforowej wzdłuż granicy z Białorusią.

Wypłata środków unijnych ustalonych na mocy niniejszej decyzji uzależniona jest od przedłożenia przez państwa członkowskie końcowego sprawozdania technicznego i finansowego, najpóźniej do dn. 30 kwietnia 2014 r., a także od wyników kontroli na miejscu.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę