Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ukraina może zdywersyfikować eksport m.in. żywności

3 września 2013
Kwestia dywersyfikacji eksportu stała się jednym z priorytetów zarówno dla władz Ukrainy, jak i przedstawicieli ukraińskiego biznesu. Zdaniem ekspertów perspektywiczne kierunki to rynki Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
W ostatnim czasie Rosja wprowadziła w handlu z Ukrainą szereg restrykcji: nie przedłużyła kwot na wwóz ukraińskich rur, zakazała importu wyrobów jednego z największych producentów słodyczy, a w końcu zastosowała drobiazgowe kontrole ukraińskich towarów na rosyjskiej granicy. Zdaniem ekspertów, aby obronić swój eksport, Ukraina może skierować sprzedaż do krajów azjatyckich, południowoamerykańskich, a także zwiększyć obecność w Afryce i Europie. Potrzebna jest jednak wola polityczna i koordynacja działań rządu i biznesu.
Takiego zdania jest Anatolij Baronin, dyrektor ukraińskiej Grupy Analitycznej Da Vinci AG. Ekspert zaznacza, że Ukraina może rozwijać eksport nie tylko produktów spożywczych, ale też zaoferować produkcję z sektora technologii maszynowych, m.in. dla branży energetycznej.
Z tym stanowiskiem zgadza się prezes ukraińskiej firmy konsultingowej Action Data Group, Sergiej Daskału. W rozmowie z PAP mówi, że interesy władz kraju pokrywają się z interesami dużego ukraińskiego biznesu. Tracąc rynek Rosji jako źródła dochodu, państwo będzie wspierać wejście na nowe rynki. Podkreśla, że każda działalność eksportowa to przypływ waluty, a także dochodów w postaci ceł eksportowych i innych poborów podatkowych do budżetu kraju.
W ocenie prezesa Action Data Group ukraińscy eksporterzy w pierwszej kolejności skierują swoją produkcję na rynki Afryki, Ameryki Południowej i niektórych krajów z regionu Azji i Pacyfiku. "Myślę, że o wiele łatwiej będzie można się porozumieć co do standardów jakości np. w Nigerii, niż na rynkach europejskich" - zaznacza.
Ekspert prognozuje, że na oswojenie nowych rynków zbytu Ukraińcy będą potrzebować około dwóch-trzech lat. Czas jest potrzebny zarówno na rozpoznanie rynków, jak i budowę znajomości marki. Dodaje też, że powodzeniem może się cieszyć produkcja z branży rolniczej, spożywczej, chemicznej, a także hutniczej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę