Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: Wieprzowina tania, ale stabilna

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, na rynku unijnym średnia cena mięsa wieprzowego od początku sierpnia kształtuje się na stabilnym, aczkolwiek niskim poziomie, ulegając jedynie nieznacznym wahaniom.
Jak podaje KE, w sierpniu przeciętna cena w UE wyniosła 164,80 EUR/100 kg - to o 13 proc. mniej niż w tym samym miesiącu 2013 r. W Niemczech płacono o 12 proc. mniej niż przed rokiem. W Dani ta różnica wyniosła 10 proc., w Holandii oraz w Polsce 15 proc., natomiast w Danii 10 proc.
Znaczący wpływ na niższy poziom cen mięsa wieprzowego w UE mają ograniczenia eksportowe, nałożone na unijne kraje m.in. przez Rosję, a związane z wystąpienie wirusa ASF. Sytuację skomplikowało dodatkowo rosyjskie embargo wprowadzone w sierpniu, które oprócz UE dotyczy dużych światowych producentów wieprzowiny, m.in. USA i Kanady. Jak wynika z danych US Meat Export Fed., w 2014 roku USA znacząco zwiększyły eksport wieprzowiny do Rosji. Od stycznia do końca lipca br. na rynek rosyjski trafiło 30 tys. t amerykańskiej wieprzowiny, co oznacza wzrost o 136 proc.
Jednak dla USA Rosja nie jest jednym z podstawowych rynków zbytu. Większe znaczenie rynek rosyjski ma dla Kanady. Wg Statistics Canada w okresie I-VIII br. eksport kanadyjskiej wieprzowiny do Rosji w br. osiągnął wartość 330 mln CAD (głównie mięso mrożone). W wyniku zakazu eksportu mięsa do Rosji, kraje nim objęte zwiększają sprzedaż na innych rynkach. Powoduje to wzrost konkurencji, co szczególnie dotyczy rynków azjatyckich, gdzie obecni są najwięksi światowi producenci, w tym kraje UE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę