Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE przedłuża do końca roku kontrole żywności z Japonii

13 września 2011
UE przedłużyła do końca roku wzmocnione kontrole żywności i pasz z określonych regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima - podała w piątek KE. Uspokaja, że nie ma powodów do obaw.
"Unia Europejska przedłuży o trzy miesiące obowiązujące wymogi względem importu żywności i paszy z Japonii nałożone 24 marca po incydencie w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Te wymogi będą obowiązywały do 31 grudnia i będą analizowane każdego miesiąca" - poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.
Decyzję zaakceptowali w piątek eksperci ds. bezpieczeństwa żywności z 27 krajów UE.
Chodzi o zaostrzony reżim kontroli żywności i pasz z niektórych regionów Japonii, który UE wprowadziła w celu ograniczania ewentualnego ryzyka dla bezpieczeństwa żywności. Wzmocnione kontrole dotyczą produktów pochodzących z regionów Japonii, na których produkcję wpływ mógł mieć wypadek w elektrowni Fukushima.
KE zastrzega, że nie ma żadnych dowodów na narażenie konsumentów w UE na ryzyko zwiększonej radioaktywności żywności, a ryzyko dla bezpieczeństwa żywności, wynikające z incydentu w Japonii jest "bardzo niskie".
Japonia może eksportować do UE tylko cztery rodzaje produktów pochodzenia zwierzęcego: ryby, małże, nawóz i karmę dla zwierząt domowych. Warzywa i owoce także mogą być importowane z Japonii do UE, ale jest to niewielki wolumen, około 9 tys. ton w 2010 roku - zapewnia KE
Japonia sama dba o testowanie żywności. UE postanowiła jednak, że wzmocniona kontrola ma dotyczyć żywności i pasz pochodzących z 12 japońskich prefektur, włącznie z czterema najbardziej dotkniętymi skutkami awarii w elektrowni. Wszystkie produkty z tych regionów muszą być badane przed opuszczeniem Japonii i będą poddawane wyrywkowym testom w UE. Ponadto do każdej partii towaru z tych miejsc będzie musiał być dołączony certyfikat od japońskich władz zaświadczający, że produkt nie zawiera pierwiastków radioaktywnych powyżej poziomu dopuszczalnego w Unii.
Z kolei do żywności i pasz z pozostałych 35 prefektur w Japonii będą musiały być dołączone zaświadczenia o ich pochodzeniu, będą też wyrywkowo poddawane testom po dotarciu do UE.
Dodatkowe obostrzenia dotyczą też importerów w krajach UE. Będą oni musieli informować władze z dwudniowym wyprzedzeniem o sprowadzeniu każdej partii żywności i pasz z Japonii. Przy czym obostrzenia te nie dotyczą produktów zebranych bądź wytworzonych przed 11 marca, jednak importerzy muszą mieć zaświadczenie, które potwierdzi datę produkcji. Dotyczy to produktów z terenu całej Japonii.
Jeśli chodzi o żywność i pasze zebrane bądź wytworzone w Japonii po 11 marca, to gdy dotrą do granic UE, inspektorzy skontrolują dokumentację każdej partii towaru. Ponadto badania laboratoryjne przejdzie co najmniej 10 proc. towarów importowanych z 12 wyznaczonych prefektur. Produkty będą wpuszczone po otrzymaniu rezultatów testów, gdy importer okaże celnikom pozytywne wyniki. Produkty o zawyżonych poziomach radioaktywności nie będą dopuszczone na rynek i będą albo bezpiecznie zutylizowane, albo wrócą do Japonii - podała KE.
11 marca doszło w Japonii do potężnego trzęsienia ziemi i fali tsunami. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima Daiichi; doszło do skażenia radioaktywnego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę