Dzięki wspólnej determinacji krajów członkowskich UE jest na dobrej drodze do przezwyciężenia trudności, z którymi się boryka - powiedział we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas noworocznego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym.
Biuro Prasowe Senatu poinformowało PAP, że podczas spotkania z dyplomatami akredytowanymi w Polsce Borusewicz wyraził nadzieję, że ten rok będzie czasem przełomu w walce z kryzysem gospodarczym i wzmocnienia politycznego Unii Europejskiej. "Wierzę, że idea zjednoczonej Europy jest aktualna i perspektywiczna" - podkreślił.
Marszałek Senatu zaznaczył, że Polska konsekwentnie dąży do uczestnictwa w strefie euro, ponieważ swoją przyszłość wiąże z Unią Europejską. Zdaniem Borusewicza dywagacje o rozpadzie strefy euro są przedwczesne.
"Fakt, że Chorwacja i inne kraje wkładają tak wiele wysiłku w przyłączenie się do struktur europejskich, jest najlepszym dowodem na to, że Unia Europejska ma przyszłość" - uważa Borusewicz.
Przypomniał, że w kwietniu w Warszawie marszałkowe Sejmu i Senatu doprowadzili do zawarcia porozumienia przewodniczących wszystkich parlamentów Unii ws. zwołania Międzyparlamentarnej Konferencji ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, w tym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.
Borusewicz zaznaczył, że w 2013 roku stają przed Polską liczne wyzwania: do końca czerwca przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej, w sierpniu polski parlament przejmie roczne przewodnictwo w Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego, a w kwietniu odbędzie się w Warszawie spotkanie przewodniczących parlamentów Grypy Wyszehradzkiej. Ponadto jesienią w Gdańsku odbędzie się spotkanie państw Trójkąta Weimarskiego.
Zdaniem marszałka ważne jest, by wobec tych międzynarodowych zobowiązań zacieśnić współpracę między Grupą Wyszehradzką a Radą Nordycką.
Marszałek podkreślił, że miniony rok był szczególny dla Senatu ze względu na zaangażowanie w obserwację wyborów parlamentarnych w krajach Partnerstwa Wschodniego. Według Borusewicza, z otrzymanych raportów wynika, że w wyborach w Gruzji i na Ukrainie nie zaobserwowano nieprawidłowości. Zaznaczył, że nie można tak ocenić wyborów na Białorusi.
Marszałek przypomniał o ubiegłorocznym Forum Regionów Polski i Rosji i poinformował, że kolejne odbędzie się w tym roku w Kazaniu.
Wspomniał ponadto o wizycie w naszym kraju patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I i podpisaniu wspólnego przesłania Cerkwi Prawosławnej w Rosji i Kościoła Katolickiego w Polsce o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego.
Marszałek powiedział, że niepokój budzi niekontrolowany rozwój wydarzeń w Syrii. Jak dodał, "powinniśmy i chcemy wspierać procesy demokratyzacji trwające w różnych regionach świata".
Borusewicz podkreślił, że Senat nieustanną opieką otacza Polonię i Polaków za granicą, wspiera ich i pozostaje z nimi w kontakcie.
Dziekan Korpusu Dyplomatycznego abp Celestino Migliore przypomniał listopadowe uroczyste spotkanie z okazji 90. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczpospolitej. "Pan marszałek odwołał się wówczas do słów wypowiedzianych przez ówczesnego Naczelnika Państwa Polskiego, który podczas tamtego posiedzenia przypomniał ważną rolę tej izby polskiego parlamentu, która jest +rzecznikiem rozsądku, rozwagi i miary+" - powiedział arcybiskup.
Pogratulował marszałkowi odznaczenia Orderem Legii Honorowej w uznaniu zasług na rzecz demokracji i przyjaźni polsko-francuskiej.
Złożył też życzenia marszałkowi, senatorom i ich rodzinom, a także pracownikom Kancelarii Senatu, by ten rok był czasem, "w którym ufność i wiara w słuszność własnych idei i podejmowanych działań przy otwarciu na dialog sprawi, że świat i ludzie staną się zdolni do okazywania prawdziwego szacunku wobec tego, co jest przez innych cenione".
9505821
1