Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że w III kwartale br. dochodowość produkcji mleka w krajach Unii kształtowała się na znacznie niższym poziomie niż przed rokiem. Wprawdzie od lipca można zauważyć tendencję wzrostową w cenach skupu mleka, niemniej nadal, w większości przypadków, mleczarnie za surowiec płacą o około 10 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Wśród czołowych producentów mleka w sierpniu br. (najświeższe dostępne dane Komisji Europejskiej), największe obniżki względem 2011 r. notowane były w Niemczech i Holandii - o około 15 proc., nieco mniejsze we Francji (-10 proc.) oraz w Polsce (-6 proc.). Wyjątkiem była jedynie Wielka Brytania, gdzie na skutek osłabienia funta i narastającej presji ze strony rolników, ceny dość mocno zwyżkowały. Według informacji KE w sierpniu br. rolnicy za 100 kg mleka otrzymywali średnio 32,80 euro, tj. o około 8 proc. więcej niż przed rokiem.
W tym samym czasie koszty zakupu pasz oraz ceny energii w krajach UE systematycznie wzrastały, co było szczególnie widoczne w przypadku śruty sojowej, która na przestrzeni roku podrożała o około 70 proc.
W tej sytuacji relatywnie wysokie ceny skupu krów wybrakowanych (średnio w UE o około 15 proc. wyższe niż w 2011 r.) mogą skłaniać rolników do redukcji stad krów mlecznych. Z tego też względu w 2013 r. spodziewamy się stabilizacji produkcji mleka we Wspólnocie.