FAMMU/FAPA podaje, że według danych Komisji Europejskiej, w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. eksport jaj i przetworów jajecznych z UE na rynki krajów trzecich był o jedną trzecią wyższy niż przed rokiem i wyniósł 164 tys. ton.
Import spoza UE był o ponad połowę niższy i wyniósł zaledwie 12,8 tys. ton, dzięki czemu dodatnie saldo w handlu z krajami trzecimi wzrosło ponad dwukrotnie do 151,2 tys. ton. W strukturze towarowej wywozu największy udział miały suszona albumina jaj (84,3 tys. ton) i jaja spożywcze (63,6 tys. ton). Największym rynkiem zbytu była tradycyjnie Japonia, gdzie trafiła ponad jedna trzecia produktów sektora jaj z UE, głównie suszonych przetworów jajecznych, a ich sprzedaż zwiększyła się w ciągu roku o ponad jedną trzecią.
Drugim odbiorcą była Szwajcaria, gdzie trafiały głównie unijne jaja spożywcze, lecz ich wywóz zmniejszył się o ok. 8 proc. Wysoka dynamika wywozu miała miejsce w stosunku do Angoli (+144 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+70 proc.), Izraela (+263 proc.) i Omanu (+58 proc.). Dostawy jaj i przetworów do Rosji zwiększyły się o 11 proc., a na Ukrainę zmalały o 4 proc. Głównymi eksporterami jaj i przetworów na rynki krajów trzecich były Holandia, Włochy, Francja, Niemcy i Polska. Eksport polskich jaj i przetworów poza UE zwiększył się prawie trzykrotnie wobec analogicznego okresu 2010 r., w strukturze wywozu dominowały jaja spożywcze, ich największym odbiorcą był Hongkong.