Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Udane negocjacje w sprawie WPR

3 grudnia 2015
Sukcesem dla polskiego rolnictwa zakończyły się dwudniowe negocjacje w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej informuje  minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.
Jak podkreśla szef resoru rolnictwa Polska zrealizowała zakładane priorytety negocjacyjne prawie w 100%. Wśród najważniejszych dla Polski postanowień wypracowanego kompromisu znalazły się zagadnienia związane z płatnościami bezpośrednimi, wsparciem rozwoju obszarów wiejskich, a także wspólnej organizacji rynków rolnych.
Nasz kraj uzyskał zgodę na stosowanie systemu płatności bezpośrednich SAPS do końca 2020 roku. Ponadto ustalono, że w ramach płatności bezpośrednich będzie można wypłacać część płatności (12% koperty krajowej) w powiązaniu z produkcją. Ten postulat miał wielu zdecydowanych przeciwników wśród państw członkowskich UE.
Polska uzyskała też  zgodę na zwiększenie współfinansowania działań inwestycyjnych dla rolników i przedsiębiorców z regionu Mazowsza.
 – W obecnej perspektywie finansowej region Mazowsza utracił status „słabiej rozwiniętego” regionu, co dla rolników z Mazowsza oznaczałoby niższy poziom współfinansowania działań inwestycyjnych (40%). Byłaby to sytuacja niekorzystna dla rolników i dyskryminująca w porównaniu do pozostałych regionów Polski, których poziom współfinansowania wynosi 50%. Jednak również tutaj udało nam się osiągnąć kompromis i uzyskać zgodę na równe traktowanie rolników z wszystkich regionów naszego kraju – mówi Stanisław Kalemba
Ustalenia w sprawie WPR przyjęte na Radzie Ministrów
Płatności bezpośrednie
1. Ministrowie rolnictwa potwierdzili ustalenia ze Szczytu finansowego, że istnieje możliwość przesunięcia do 25% środków z II filaru na płatności bezpośrednie w Polsce i innych krajach, których poziom wsparcia jest poniżej średniej UE.
2. Stosowanie systemu SAPS będzie możliwe do 2020 r. oraz możliwe będzie dofinansowanie płatności w ramach tego systemu z budżetu krajowego do 2020 r.
3. Działania proekologiczne (tzw. greening) będą obowiązkowe dla rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. Państwa członkowskie przeznaczą 30% koperty krajowej na wsparcie tych działań. Wyłączenie gruntów na cele ekologiczne zostało zmniejszone z 7% (proponowanych przez KE) do 5% powierzchni gruntów. Obowiązek ten dotyczy gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha. W zakresie dywersyfikacji upraw rolnych w gospodarstwach ministrowie zmienili zasady: gospodarstwa o powierzchni 10-30 ha powinny uprawiać co najmniej dwie uprawy, a ponad 30 ha – powinny prowadzić 3 uprawy.
4. Państwa stosujące system SAPS mogą 12% koperty krajowej wypłacać na płatności połączone z produkcją .
5. Ministrowie zaakceptowali pomoc dla młodych rolników oraz dla małych gospodarstw.
Wspólna organizacja rynków rolnych
Kwoty cukrowe zostały przedłużone do 2017 r., ministrowie odrzucili ponowną realokację kwot produkcji cukru.
Publiczna interwencja i prywatne przechowalnictwo zostało utrzymane do świeżego i chłodzonego mięsa wołowego dla zwierząt od 8 miesięcy.
Rozwój obszarów wiejskich
W zakresie ONW – państwa członkowskie uzyskały większą elastyczność w ustalaniu obszarów o utrudnieniach naturalnych. Wprowadzono np. możliwość kumulacji kryteriów biofizycznych.
Dla regionów które utraciły po 2013 r. status „słabiej rozwiniętych” będzie możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu dofinansowania inwestycji dla rolników.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę