Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubój rytualny dobry dla naszej gospodarki

3 grudnia 2015
Zakaz uboju rytualnego ma negatywny wpływ na przetwórstwo i rolnictwo w Polsce - twierdzi Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa. Szacunkowa wartość sprzedaży mięsa mieściła się w granicach 1,5-2,5 mld złotych. Ubój koszerny i halal stanowił podstawę dla 10 proc. naszego eksportu drobiu, oraz prawie jedną trzecią eksportu wołowiny.
Rolnicy w ten sposób stracili cześć swoich przychodów i w mniejszym stopniu wykorzystują potencjał, który mają w gospodarstwach. Niektóre polskie zakłady wywożą bydło do Słowacji i Czech, gdzie nie ma zakazu uboju.

Polski mięso z uboju rytualnego może trafiać nie tylko do Izraela, czy krajów arabskich. Musimy pamiętać, że muzułmanie stanową w niektórych krajach dużą mniejszość narodową. W Europie obecnie żyje 40 mln muzułmanów.
    
Jak uważa Marcin Wroński , dla polskiego rolnika nadchodzi niełatwy okres. Mamy z jednej strony embargo na wieprzowinę, z drugiej Unia Europejska jednostronnie znosi cła dla Ukrainy.

Kilka dni temu Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła w Sejmie RP  obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt poparty przez ponad 100 tys. osób.
- Uważamy, że posłowie powinni w trybie pilnym zająć się obywatelskim projektem dotyczącym zniesienia zakazu uboju rytualnego w Polsce - dodaje Marcin Wroński. -  Nie można czekać kolejnego roku na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, ponieważ branż na to nie stać.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę