Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubezpieczenia 2008

6 lutego 2008
Rząd szykuje nowelizację ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Tego od dawna domagają się firmy ubezpieczeniowe. Problem w tym, że proponowane zmiany raczej odsuwają nas niż przybliżają do obowiązkowych polis, które powinny zacząć obowiązywać od pierwszego lipca.

Polscy rolnicy z roku na rok notują coraz większe straty z tytułu klęsk naturalnych. Susze i przymrozki stały się smutną rzeczywistością.

Wiktor Szmulewicz- prezes KRIR: „ Przy tych różnych anomaliach pogodowych, które mamy przed sobą, oby było ich jak najmniej, jedyną formą przetrwania jest dobre ubezpieczenie”.

Ubezpieczenia rolnicze są niestety wciąż rzadkością. Nie zmieniły tego nawet dopłaty z budżetu państwa do rolniczych polis. Teoretycznie od 1 lipca powinno się wszystko zmienić. Tego dnia wchodzi w życie obowiązek ubezpieczenia połowy upraw. Problem w tym, że zakłady ubezpieczeniowe nie palą się do sprzedaży polis.

Konrad Rojewski – Polska Izba Ubezpieczeń: „Ustawa będzie martwym przepisem. Będzie ustawa, będą pieniądze w budżecie przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń, natomiast rolnicy nie dostaną ochrony ubezpieczeniowej”.

Ubezpieczyciele domagają się trzech rzeczy. Po pierwsze uwolnienia cen polis. Obecnie nie mogą być one wyższe niż 3,5 lub 5% kwoty na jaką uprawy zostały ubezpieczona. Po drugie firmy chcą zwiększenie reasekuracji, czyli finansowej pomocy państwa w sytuacji dużych klęsk takich jak np. susza. I po trzecie domagają się zlikwidowania obowiązku wykupienia przez rolnika polisy na 5 rodzajów ryzyka.

Mirosław Maliszewski – ZS RP, poseł PSL: „W sadownictwie mamy do czynienia głownie z 2 ryzykami, a wiec jest to przymrozek wczesnowiosenny i gradobicie, a dzisiaj w pakiecie musimy się także ubezpieczyć od skutków przezimowania, od skutków suszy”.

Co na to rząd? Resort rolnictwa rozważa tylko trzecią propozycję.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: „Prawdopodobnie wyrazimy zgodę firmom ubezpieczeniowym na to, żeby z tych 5 ryzyk można było wybierać”.

Ale do tego rząd dorzuca jeszcze kolejne zmiany, których firmy ubezpieczeniowe nie chcą zaakceptować. W tym między innymi obowiązek wypłaty odszkodowania za straty mniejsze niż 30%.

Konrad Rojewski – Polska Izba Ubezpieczeń: „Nowelizacja na razie idzie w kierunku zwiększenia zakresu odpowiedzialności, co będzie skutkować większą kwotą wypłacanych odszkodowań, a za tym nie idzie żaden mechanizm, któryby to finansował”.

W Polsce jest około 10 milionów hektarów upraw rolnych. Z tego ochroną ubezpieczeniową objętych jest zaledwie 1/10.


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę