Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tusk: Mięso świń hodowanych w strefie buforowej jest zdrowe

5 stycznia 2016
Nie ma powodów do niepokoju; mięso świń hodowanych w strefie buforowej jest zdrowe - zapewniał we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zapowiedział, że zespół ministrów i wiceministrów będzie pracował nad ograniczeniem strat producentów mięsa.

Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.
"Tworząc strefę buforową, działamy prewencyjnie" - wyjaśnił Tusk. Podkreślił, że stwierdzone w Polsce dwa przypadki ASF dotyczą dzików. Dlatego - jak tłumaczył - nie ma żadnego powodu do niepokoju. Podkreślił, że do tej pory nie stwierdzono tej choroby u świń. Nie sądzimy, aby w najbliższej przyszłości zdarzył się przypadek zachorowania wśród trzody chlewnej - dodał.
Pod koniec stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa. Z powodu wystąpienia ASF w Polsce niemożliwy jest eksport wieprzowiny także do wielu innych krajów pozaunijnych - np. Chin, Japonii czy Korei.
Tusk przyznał, że sprawa jest szczególnie dotkliwa dla producentów trzody chlewnej, gdyż mają kłopoty ze sprzedażą mięsa.
Premier poinformował, że rząd rozmawiał na temat skutków gospodarczych wystąpienia ASF w Polsce. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przedstawił informację o podjętych już działaniach. "Mają one na celu wyeliminowanie zagrożeń i ograniczenie negatywnych skutków gospodarczych" - powiedział Tusk. Chcielibyśmy pomóc producentom, bo jest to w interesie całego państwa - dodał szef rządu.
Tusk wypowiedział się też na temat ewentualnej budowy ogrodzenia, które uniemożliwiłoby przedostawanie się chorych dzików z Białorusi na stronę polską. Premier przyznał, że opinie ekspertów w sprawie takiego pomysłu są podzielone. Dodał, że nie wiadomo, czy taka bariera przyniosłaby pożądane efekty - wirusa ASF może przenieść np. kleszcz, albo może być on przeniesiony np. w wędlinie.
Pomysł budowy ogrodzenia pojawił się w połowie 2013 r., gdy chorobę wykryto na Białorusi. Polska, Litwa i Łotwa chciały pozyskać pieniądze z UE na budowę ogrodzenia wzdłuż granicy białoruskiej. Ostatecznie polska Inspekcja Weterynaryjna doszła do wniosku, że pomysł jest trudny do realizacji m.in. z powodu kosztów i wyboru wykonawcy. Polsko-białoruska granica ma ponad 400 km.
Szef rządu odniósł się też do propozycji wybijania dzików w Polsce. Ocenił, że jest to kontrowersyjne. "Ale jeżeli nie będzie innego wyjścia i sytuacja będzie jednoznaczna, bezpieczeństwo hodowli świń będzie zagrożone, to się na to zdecydujemy" - wskazał.
We wtorek po południu rozpoczęło się spotkanie ministrów i wiceministrów do. ASF. "Będziemy pracować nad rekomendacjami (...) na najbliższą przyszłość, by ograniczyć (...) skutki niepokoju producentów i odbiorców mięsa" - mówił Tusk podczas konferencji. Podkreślił, że najważniejszą sprawą jest m.in. odblokowanie eksportu.
"Będziemy oceniali rekomendacje, jakie przygotuje zespół ministrów, z głównym udziałem ministra rolnictwa. Cudów nie oczekujmy - tam po prostu trzeba podjąć praktyczne działania - i pomocowe, i te zapobiegawcze. Robimy naprawdę wszystko, co możliwe" - powiedział Tusk. Dodał, że to nie jest tylko polski problem, gdyż embargo dotyczy całej UE.
Tusk pytany był też o apel SLD ws. dymisji Kalemby; Sojusz zarzuca ministrowi brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki ASF.
"Pomysły opozycji, że jak pojawia się afrykański pomór świń, to w związku z tym należy dymisjonować ministrów, są mało racjonalne" - mówił Tusk. Podkreślił, że Kalemba "jest zdeterminowany i zaangażowany; rzadko się widzi osoby tak przejęte problemem".
Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Choroba nie jest groźna dla ludzi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę