Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzody w Polsce jest coraz mniej

5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA podała, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pogłowie trzody chlewnej w Polsce pod koniec marca 2012 r. liczyło 11 478 tys. szt. i w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku było niższe o 12,4 proc. W stosunku do listopada 2011 r. liczebność stada była niższa o 12,1 proc.

W stosunku do ubiegłego roku spadła populacja wszystkich grup hodowlanych: warchlaków (-18 proc.), prosiąt o wadze do 20 kg (-17 proc.), tuczników (-6 proc.) oraz świń na chów (-5 proc.). W gospodarstwach indywidualnych, gdzie znajdowało się ok. 83 proc. krajowego pogłowia trzody, liczebność obniżyła się w skali roku o ok. 15 proc.

W strukturze stada trzody ogółem zmniejszył się udział prosiąt i warchlaków, zwiększył udział tuczników i świń do odchowu, w tym macior. Obecne stado trzody chlewnej w Polsce jest najniższe od ponad 50 lat, a w ciągu ostatniej dekady zmniejszyło się o jedną trzecią. Stan pogłowia odnotowany pod koniec marca br. odzwierciedla dalsze pogłębienie się trendu spadkowego z roku ubiegłego w wyniku niskiej opłacalności produkcji żywca wieprzowego, spowodowanej wysokimi cenami pasz.

Wyższe ceny żywca wieprzowego w 2011 r. nie zrekompensowały wysokich podwyżek cen zbóż. Średnia cena skupu żywca wieprzowego w 2011 r. wyniosła 4,52 zł/kg i była o 16 proc. wyższa od rejestrowanej w 2010 r. Wzrost cen żywca na targowiskach wyniósł 21 proc. do 4,63 zł/kg. Tymczasem przeciętna cena skupu zbóż podstawowych w ciągu 2011 r. wzrosła o 47,5 proc., a na targowiskach zboża podrożały o 55 proc. W pierwszym kwartale br. opłacalność chowu świń nieco poprawiła się.

Ceny skupu i targowiskowe żywca wieprzowego wzrosły odpowiednio o 32 proc. i 29 proc., natomiast ceny skupu zbóż i na targowiskach spadły w tym czasie o 10 proc. i 2 proc. Relacja cen skupu 1 kg żywca do targowiskowej ceny żyta w marcu br. wzrosła do 6,3 wobec 5,3 przed rokiem. Jest to jednak nadal bardzo niski wskaźnik, przy 10-11 przyjętym jako graniczny dla opłacalności tuczu.

Poprawa rentowności produkcji oraz niskie pogłowie prosiąt wpłynęły na wzrost ich cen. W okresie marcu br. cena jednego prosięcia na chów wynosiła średnio 171 zł i była o 65 proc. wyższa niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę