Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzoda drożeje wyjątkowo szybko

8 września 2012
Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, w UE w ostatnich kilku tygodniach bardzo silnie wzrastają ceny trzody chlewnej i są już na poziomie najwyższym od ponad 11 lat.
Obecne ceny trzody są aż o 18 proc. wyższe niż przed rokiem i o 16 proc. wyższe niż przeciętne w tym tygodniu w poprzednich pięciu latach
Według danych Komisji Europejskiej w czterech pierwszych tygodniach sierpnia cena referencyjna trzody chlewnej w UE-27 wzrosła prawie o 8 proc. W czwartym tygodniu sierpnia (20-26.08) wyniosła 1,83 EUR/100 kg, co w przeliczeniu na naszą walutę dawało 7,46 zł/kg (cena netto za wagę poubojową, klasy E i S). Ostatnio wyższy poziom cen notowano w UE (wówczas UE-15) w kwietniu 2001 roku.
Obecne ceny są aż o 18 proc. wyższe niż przed rokiem i o 16 proc. wyższe niż przeciętne w tym tygodniu w poprzednich pięciu latach.
Sierpień jest tradycyjnie miesiącem rosnących cen trzody chlewnej, jednak tegoroczne podwyżki są zaskakująco szybkie. Takiego wzrostu jak w pierwszych czterech tygodniach sierpnia nie notowano od lat - przynajmniej od początku 2009 roku.
W analizowanym okresie wyjątkowo szybko rosły ceny w Niemczech, które są największym unijnym producentem. Przez cztery tygodnie wzrost wyniósł ponad 13 proc. Podobne tempo podwyżek notowano również w Holandii, Austrii i Luksemburgu. Tylko nieznacznie mniej (11 proc.) urosły ceny w Belgii.
W Polsce wzrost cen był wolniejszy. Według danych KE cena referencyjna wyrażona w euro zwiększyła się o 8 proc., a wyrażona w złotym o niecałe 6 proc.
Przyczyną tak dużych podwyżek cen w Niemczech może być wyraźny spadek dostaw żywca do zakładów ubojowych. W pierwszym półroczu po raz pierwszy od siedmiu lat wystąpiła sytuacja, że uboje trzody chlewnej u naszych zachodnich sąsiadów były niższe niż rok wcześniej. Co więcej, producenci i eksporterzy donoszą również o dużym popycie na unijną wieprzowinę na Białorusi i Ukrainie. Być może wpływ na ceny miało również przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i łatwiejszy eksport w tym kierunku. W eksporcie pomaga słaby kurs euro wobec dolara amerykańskiego i innych ważnych walut - dzięki temu unijna wieprzowina jest konkurencyjna cenowo na rynkach światowych.
W obecnej chwili trudno powiedzieć czy ceny trzody w UE mogą przez dłuższy czas utrzymywać się na tak wysokim poziomie. W chwili obecnej wiele scenariuszy wydaje się prawdopodobnych. My skłaniamy się lekko w kierunku scenariusza niewielkich obniżek cen trzody w UE na jesieni i dalszych, być może nawet większych niż tegoroczne, podwyżkach w przyszłym roku. Jak zwykle bardzo wiele będzie zależało od trudnych do przewidzenia kursów walutowych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę