Podlaska Izba Rolnicza apeluje o przyspieszenie i maksymalne zaangażowanie podmiotów skupowych do zdjęcia nadwyżki trzody chlewnej z obszaru zagrożonego na terenie naszego województwa w związku ze sparaliżowaniem tego skupu po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.
- Apelujemy do administracji rządowej i samorządowej o dalsze, skuteczne czynienie starań w prowadzeniu rozmów z podmiotami, które zadeklarują wolę skupu trzody chlewnej. Jest to o tyle ważne, że Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia ustanawiającego nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce. Pomoc dotyczyć będzie producentów wieprzowiny z obszaru objętego restrykcjami z powodu wykrycia ASF u dzików. Na posiedzeniu Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w dniu 20 marca 2014 r. projekt tego rozporządzenia uzyskał pozytywną opinię państw członkowskich. Zapadła także decyzja o zmniejszeniu obszaru zakażonego - o co zabiegaliśmy wszyscy zainteresowani tym problemem, ale niepokojące są sygnały, że rekompensaty mają dostać tylko ci hodowcy, których gospodarstwa znajdą się w nowej strefie podlegającej szczególnym restrykcjom. Byłoby to bardzo krzywdzące rozwiązanie dla tych rolników, którzy od czterech tygodni czekają na sprzedaż świń, ponosząc tylko dodatkowe koszty, a z chwilą opublikowania rozporządzenia ich gospodarstwa byłyby poza strefą zagrożenia bez możliwości otrzymania wsparcia finansowego.
Dziś rozgoryczenie i determinacja rolników są bardzo duże, wszyscy hodowcy producenci trzody chlewnej, którzy przez okres miesiąca nie mogli sprzedać swoich świń - oczekują na należną im rekompensatę z tytułu poniesionych strat.
Wobec zaistniałej sytuacji apelujemy do wszystkich decydentów o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu najszybsze dokonanie skupu trzody chlewnej z obszaru AFS. Ponadto zwracamy się do służb weterynaryjnych o maksymalne uproszczenie obiegu dokumentów weterynaryjnych tak aby rolnicy szybko mogli sprzedać trzodę chlewną – informuje PIR