Najlepsze perspektywy zatrudnienia w I kwartale 2012 r. będą w sektorach: transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, a także w usługach - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na I kw. 2012 r.
Autorzy raportu ostrzegają, że pracodawcy oczekują znacznego spowolnienia dynamiki na rynku pracy w okresie styczeń - marzec 2012 r. Prognoza netto, czyli różnica między odsetkiem pracodawców planujących wzrost zatrudnienia a odsetkiem tych, którzy planują zwolnienia, wyniosła +3 proc. Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. zadeklarowało zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, a 11 proc. - redukcję liczby etatów. Natomiast 71 proc. przebadanych pracodawców nie planuje żadnych zmian personalnych, a 4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.
Prognoza netto na I kw. 2012 r. obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału - o 4 punkty procentowe, jak i rok do roku - o 2 punkty procentowe.
"Pierwszy kwartał tradycyjnie charakteryzuje się słabszymi perspektywami zatrudnienia. Ponadto na skutek niekorzystnych sygnałów ze strefy euro przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do planów na 2012 r., w tym do tworzenia nowych etatów. Obserwujemy wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się zapotrzebowanie na specjalistów i kadry wyższego szczebla, ponieważ firmy intensywnie poszukują kompetencji kluczowych dla swojego rozwoju" - stwierdziła dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.
Największy optymizm dotyczący zatrudnienia w I kw. 2012 r. widoczny jest w sektorach transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi. Prognozy netto zatrudnienia osiągają odpowiednio +15 proc. i +12 proc., w obu przypadkach jest to wynik zbliżony do poziomu z początku 2011 r.
Zapotrzebowanie na pracowników nadal przewidują pracodawcy z sektora budownictwo - prognoza netto zatrudnienia na poziomie +8 proc. - co wskazuje na nieco bardziej ambitne plany zatrudnienia w tym sektorze, niż w poprzednim sezonie zimowym.
Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze handel detaliczny i hurtowy - prognoza netto wyniosła +7 proc.
Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje w sektorach rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo oraz energetyka, gazownictwo, wodociągi. Prognozy netto zatrudnienia są ujemne i wynoszą odpowiednio -12 proc. i -11 proc., co świadczy o tym, że więcej firm przewiduje zwolnienia niż tworzenie etatów.
Po raz pierwszy od dwóch lat ujemną prognozę (-1 proc.) uzyskano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora produkcja przemysłowa. "Produkcja przemysłowa to sektor najbardziej czuły na zmiany koniunktury i niska prognoza odzwierciedla niepewność pracodawców do najbliższej przyszłości. Wielu z nich woli wstrzymać się z długofalowymi inwestycjami w nowe etaty" - powiedziała cytowana w komunikacie Janas.
Globalne wyniki badania wskazują, że w 31 spośród 41 badanych krajów w I kwartale 2012 r. więcej pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia niż jego redukcje. Największy optymizm przejawiają respondenci z Indii, Brazylii, Tajwanu, Panamy oraz Turcji. Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Hiszpanii.
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od prawie 50 lat, aktualnie wśród blisko 65 tys. pracodawców w 41 krajach. W Polsce badanie przeprowadzono na grupie 750 firm. Dokonano tego w formie wywiadów indywidualnych pomiędzy 20 października a 2 listopada 2011 r.
ManpowerGroup, który działa w Polsce od 2001 r., oferuje m.in. usługi doradztwa personalnego, rekrutację pracowników tymczasowych czy badanie kompetencji pracowników.
9077733
1