Pogarsza się sytuacja ekonomiczna gospodarstw. Ich wyniki ciągnął w dół głównie producenci żywca wieprzowego i drobiu - podaje serwis ekonomia24.pl.
95,5 punktów wyniosły nożyce cenowe w rolnictwie w ciągu jedenastu miesięcy tego roku – podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Nożyce obrazują różnicę między cenami sprzedaży uzyskiwanymi przez rolników, a kosztami produkcji, np. cenami nawozów mineralnych czy środków ochrony roślin. Im bardziej przekraczają 100 pkt., tym w rolnictwie dzieje się lepiej. Od stycznia do listopada 2011 roku wskaźnik ten był na poziomie 105,5 pkt., a w całym ubiegłym roku sięgnął 107,2 pkt.
- W tym roku wskaźnik nożyc cenowych na pewno nie przekroczy 100 pkt. Aby tak było, w grudniu ceny skupu musiałyby zwiększyć się o 5 proc. Prawdopodobnie jednak wzrost nie będzie większy niż 1 proc. – uważa Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ.
Według Eurostatu w 2012 r. realne dochody (czyli z uwzględnieniem inflacji) rolników w Polsce spadły o 0,3 proc. W tym samym czasie w całej Unii Europejskiej wzrosły o 1 proc.
Wyniki ciągnął w dół głównie polscy hodowcy żywca wieprzowego i drobiu, którzy odczuwają skutki wysokich cen zbóż. W lepszej sytuacji są za to producenci tych ostatnich.
Jan Małkowski z IERiGŻ uważa, że aby produkcja trzody chlewnej była w Polsce znów opłacalna – w konsekwencji rekordowy świński dołek mógł się zmniejszyć - zboża musiałyby stanieć o 20- 30 proc. Na to jednak hodowcy nie mają co liczyć.
Zboża będą nadal drogie
Jaki będzie 2013 roku dla polskich rolników? Zdaniem Seremak- Bulge wyraźnej poprawy w sektorach żywca wieprzowego i drobiu, a przez to i w całym rolnictwie, nie należy spodziewać się do przyszłorocznych żniw.
- Umocnienie się złotego w stosunku do drugiej połowy 2011 roku spowodowało, że kwota dopłat bezpośrednich za 2012 rok jest niższa rok do roku. Znaczna ich część będzie wypłacona po Nowym Roku. Może być to więc efekt działający w kierunku obniżenia się dochodów w 2013 roku – uważa Mariusz Dziwulski, ekonomista Banku BGŻ.
Więcej na www.ekonomia24.pl
9019718
1