europejskie forum rolników 2025

Telewizja w komórce czy komputerze bez abonamentu

5 stycznia 2016
Zamiast telewizora kupiłeś komputer z tunerem TV? Dobry wybór. W obliczu rozbieżności interpretacyjnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzyga: za oglądanie telewizji w komputerze, na tablecie czy smartfonie abonamentu płacić nie trzeba - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Podobnie jest ze słuchaniem radia w komórce. – Ocena tego, w jakim stopniu sprzęt jest wykorzystywany do odbioru TV, a w jakim np. do sprawdzania poczty, należy do użytkownika – deklarują przedstawiciele KRRiT. Dochody z abonamentu RTV co rok są niższe.

Jeszcze kilka miesięcy temu Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, twierdził, że skoro odbiornikiem jest każde „urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu”, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Dziś stanowisko KRRiT jest odmienne.

Przepisy ustawy o opłatach abonamentowych (Dz.U. nr 85, poz. 728 z późn. zm.) nie definiują pojęcia odbiornika telewizyjnego bądź radiowego. W przepisach mowa jest jedynie o tym, że obowiązek płacenia abonamentu spoczywa na każdej osobie fizycznej bądź prawnej, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu.

Można by więc uznać, że opłata abonamentowa będzie się należeć nie tylko za wymienione wyżej urządzenia, ale również i takie, których jeszcze nie wymyślono.

Ważne przeznaczenie, nie użytkowanie
Jednak wykładnia prawników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest inna. – Odbiornikami są: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon czy wieża stereo z radiem. Komórki, tablety czy komputery nie podlegają tej opłacie – informuje zespół prasowy KRRiT. Prawnicy rady wychodzą z założenia, że podstawowym przeznaczeniem takich urządzeń nie jest oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Tysiące posiadaczy komórek, które umożliwiają odbiór radia FM, nigdy z tego nie skorzystały. To samo dotyczy komputerów wyposażonych w tuner telewizyjny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę