Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tańsze warzywa w skupie

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, ceny warzyw w skupach jak też na rynkach hurtowych są niższe w relacji r/r. Największy spadek cen odnotowano w przypadku warzyw kapustnych. Średnie ceny kapusty białej, według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia br. w skupie do konsumpcji bezpośredniej spadły o 65% r/r (0,86 zł/kg) w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem, a kapusty pekińskiej o 40% (1,41 zł/kg).
Potaniały również warzywa korzeniowe np. cena marchwi była o 29% niższa niż w pierwszej połowie sierpnia 2013 roku wynosząc 0,71 zł/kg, buraków czerwonych natomiast o 28% (0,58 zł/kg). Ceny cebuli w analogicznym okresie zmniejszyły się o 43% do 0,73 zł/kg.  
Z jednej strony przyczyną spadku cen jest niewątpliwie większa podaż warzyw w kraju, którą potwierdzają szacunki GUS, a także przyspieszona wegetacja roślin. Z drugiej, spadki cen nasilane mogą być przez rosyjskie embargo na warzywa i owoce z UE. Ceny pomidorów, ogórków czy też pieczarek, których eksport na rynek rosyjski ma głównie miejsce w miesiącach letnich, obniżyły się o 11 -17% r/r. Spadki cen wynikające z embarga mogą być relatywnie silniejsze gdyż w przypadku tych produktów ograniczone są możliwości dłuższego ich przechowania.
Spadki cen na rynku krajowym objęły również jabłka - notowania Ministerstwa wskazują, że średnio w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia br. w skupie były one o 42% tańsze niż przed rokiem, wynosząc 1,17 zł/kg. W przypadku jabłek samo embargo mogło mieć mniejszy wpływ na sytuację cenową niż podaż tych owoców, która w tym roku wg wielu szacunków może być rekordowa. Historycznie w okresie letnim (lipiec- sierpień) na rynek rosyjski kierowano relatywnie niewielką część łącznego eksportu jabłek do tego kraju (2-3%). Dlatego ocenia się, że zakaz nie wywiera aż tak znacznego wpływu na obecny poziom cen. Można jednak oczekiwać, że presja na spadek cen tych owoców w kolejnych miesiącach będzie się nasilać ze względu na ograniczone możliwości ich zbytu i pojawianie się na rynku większych ilości jabłek z tegorocznych zbiorów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę