FAMMU/FAPA podała, że dnia 5 października 2014 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 2,13 EUR/kg i była o 5,35% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 32,8% niższym niż w analogicznym czasie 2013 r.)
W analizowanym okresie dynamiczniej zniżkowały ceny OMP na rynku polskim, gdzie 5 października osiągnęły poziom 2,11 EUR/kg, czyli o ok. 33,2% niższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano ponad 9% spadek) i były o niespełna 1% niższe od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek rzędu 9,5% z 9,33 PLN/kg do 8,82 PLN/kg. Jest to najniższa cena OMP na rynku polskim od dwóch lat. Podobne ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy.
Na początku dziesiątego miesiąca 2014 r. utrzymywały się one na poziomie 2,1 EUR/kg (-4,6% w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze niższą cenę OMP: 2,01 EUR/kg, co było o 2% niższą stawką niż przed miesiącem. Pewien wpływ na obserwowane spadki ma wprowadzony przez Rosję zakaz importu żywności pochodzącej z Unii Europejskiej, w tym artykułów mleczarskich. W ostatnich latach na rynek największego państwa na świecie trafiało ok. 5% ogółu wywożonego z UE OMP. Ponadto spadkową tendencję cen mleka w proszku wciąż napędzają dodatkowo wysokie światowe dostawy eksportowe i ograniczony popyt importowy (m.in. z Chin).
Dnia 5 października 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 26,8% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o 1,5% niższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zwyżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 14,5% wyższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc po pierwszej dekadzie października w przeliczeniu 2,43 EUR/kg).
Na rynkach UE zniżkują także ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Na początku października bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,46 EUR/kg. Stawki te były o 33,9% niższe od cen z analogicznego okresu 2013 r. i o 6,3% niższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 2,45 EUR/kg (o 3% niższy niż przed miesiącem), a w Holandii 2,37 EUR/kg. W Polsce dnia 5 października 2014 roku ceny PMP spadły do poziomu 2,69 EUR/kg (-8,63% w skali miesięcznej).
W związku z bardzo wysokimi cenami OMP, jakie utrzymywały się w UE w ubiegłym roku i na początku 2014 r. w ciągu pierwszego kwartału 2014 r. przetwórnie znacznie zwiększyły produkcję.
Z najnowszych danych KE wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku we Wspólnocie wyprodukowano o 20% więcej tego proszku niż w analogicznym przedziale czasowym 2013 r. Na wzrost produkcji w ostatnim kwartale 2013 r. i na początku bieżącego roku wpływ ma m.in. fakt, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku w tym okresie były znacznie niższe od cen światowych tego proszku, przez co unijne OMP stawało się coraz bardziej konkurencyjne i popyt na nie rósł. Świadczy o tym również znaczący wzrost eksportu tego proszku poza UE w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku. W okresie tym poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 60% więcej tego proszku niż przed rokiem (382,5 tys. ton).
9202838
1