Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Tak oszukują w sklepach. Zamiast ryby sprzedają ...

5 stycznia 2016
Producenci i sprzedawcy ryb mrożonych nabijają nas w butelkę. Eksperyment Faktu pokazuje, że nawet połowę wagi ryby to... zamrożona woda. Niektórzy producenci naruszają prawo, podając na opakowaniach nieprawdziwe informacje na temat zawartości

Każda mrożona ryba pokryta jest czymś, co nosi szumną nazwę "glazury". Ale to nic innego, jak... zamrożona woda.

Grubość lodu może być różna, o czym sprzedawcy i producenci informują na opakowaniach. Ale czy niektórzy z nich nas nie oszukują?

Fakt kupił cztery rodzaje ryb. Zamrożone kawałki zważyliśmy, a następnie zostawiliśmy na kilka godzin do rozmrożenia i zważyliśmy ponownie. Wyniki przeszły nasze najgorsze obawy! Dane dotyczące ryb zostały zawyżone!

Najwięcej wody było w soli francuskiej. Na kilogram ryby aż połowę stanowiła woda, mimo że sprzedawca informował, że glazura stanowi mniej niż jedną trzecią (30 proc.) produktu.

Nielepiej było w w przypadku mintaja chińskiego, w którym zamiast 25 proc., glazura stanowiła aż 48 proc. Co na ten proceder Inspekcja Handlowa? Jej pracownicy proszą, by zgłaszać każdy przypadek.

– Sprzedawca ma obowiązek informować klienta o zawartości glazury w zamrożonym produkcie. Dane te muszą znaleźć się na opakowaniu, niezależnie, czy jest to kartonik, opakowanie foliowe czy zamrażarka z rybami sprzedawanymi luzem – mówi Krystyna Piosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu. – Jeśli zawartość glazury nie zgadza się z informacją podaną na opakowaniu, sprawę trzeba zgłosić inspekcji handlowej.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę