Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkody łowieckie w rolnictwie

5 stycznia 2016
Pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek   w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Krajowa Rada Izb Rolniczych wspólnie z Lubuską Izbą Rolniczą zorganizowała  konferencję ,,Szkody  łowieckie w rolnictwie''.
Głównym celem konferencji było  przedstawienie narastającego problemu szkód łowieckich na gruntach rolnych oraz uświadomienie konieczności zmian w prawodawstwie polskim w zakresie rozwiązań związanych z odszkodowaniami w kwestii szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną i chronioną.

     
     


W obradach , które prowadził Władysław Piasecki, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i prezes Lubuskiej Izby Rolniczej aktywnie uczestniczyli  nie tylko przedstawiciele samorządu rolniczego z całej Polski, ale również Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego i samorządu województwa lubuskiego. Na sali obecni byli   również parlamentarzyści ziemi lubuskiej.
Konferencja podzielona była na dwa panele tematyczne - ,,Za i przeciw obecnemu prawodawstwu w zakresie Prawa Łowieckiego w Polsce ‘’ oraz ,,Rola i współpraca Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi i Ministerstwa Środowiska z organizacjami pozarządowymi w kształtowaniu prawa dotyczącego szacowania szkód łowieckich’’.  Uczestnicy seminarium dyskutowali również  na temat problemów związanych z szacowaniem szkód łowieckich , ekonomicznych skutków szkód łowieckich dla gospodarstw rolnych oraz modeli rozwiązań w zakresie szkód rolniczych w innych państwach na przykładzie Niemiec.
W prawdzie w trakcie obrad nie wypracowano jeszcze kompromisu zadawalającego zarówno rolników jak i też myśliwych i leśników, ale wydaje się , ze pierwszy krok w tym kierunku został poczyniony, bowiem  wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni, że trzeba szukać nowych rozwiązań, aby skutecznie rozwiązać  problem  szkód łowieckich. Dlatego też konieczne  jest powołanie zespołu roboczego, w skład, którego wchodziliby przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego oraz  Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jego zadaniem byłoby wypracowanie  zmian w polskim prawie w zakresie odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną  i chronioną.  

POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę