Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkodnikom rzepaku mówimy: nie!

3 grudnia 2015
Na plantacjach rzepaku ozimego rozpoczęły się już lustracje, a w niedługim czasie będą miały miejsce pierwsze w tym roku zabiegi ochronne. Po lekkiej, przebiegającej praktycznie bez mrozu zimie w nadchodzącym sezonie można spodziewać się dużego nasilenia obecności szkodników na plantacjach roślin uprawnych. Firma Sumi Agro – zarejestrowała w y końcu stycznia br. nowy insektycyd do zwalczania szkodników gryzących i ssących w uprawie rzepaku ozimego - Nagomi 025 WG.
Nagomi 025 WG poszerzy wachlarz pyretroidowych środków ochrony roślin stosowanych do zwalczania szkodników rzepaku ozimego. Substancja czynna środka – lambda-cyhalotryna występuje w kilku dostępnych na rynku środkach do ochrony tej uprawy. Jednakże Nagomi jest jedynym na polskim rynku produktem zawierającym lambda-cyhalotrynę w bardzo wygodnej formulacji WG, czyli w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Bezpieczną dla użytkownika, innowacyjną formulację mikrogranulatu cechuje prostota stosowania, łatwość odmierzenia i przechowywania.
Nagomi 025 WG na roślinie działa powierzchniowo, a w stosunku do owadów wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe. Lambda-cyhalotryna oddziałuje na centralny i obwodowy układ nerwowy szkodnika poprzez blokowanie kanałów przewodnictwa jonowego w błonach komórek nerwowych. Efekt, najpierw w postaci pobudzenia owada, a potem jego paraliżu można zaobserwować bardzo szybko, w krótkim czasie po aplikacji środka. Nagomi 025 WG wykazuje także właściwości repelentne. Zastosowany odstrasza szkodniki nalatujące na plantacje, zapewniając długotrwałą ochronę uprawy.
Nagomi 025 WG doskonale sprawdza się w walce z najbardziej uciążliwymi szkodnikami rzepaku jakimi są chowacze: brukwiaczek, czterozębny, podobnik oraz słodyszek rzepakowy i pryszczarek kapustnik. To właśnie entomofauna uszkadzająca rzepak w czasie wiosennej wegetacji może powodować znaczną obniżkę plonu sięgająca nawet do 50, a w skrajnych przypadkach do ponad 80%.
Szkodniki łodygowe, czyli chowacza czterozębnego i chowacza brukwiaczka należy zwalczać zalecaną dawką jednorazowego zastosowania 0,3 kg/ha, przed złożeniem jaj przez chrząszcze. Z kolei w celu zwalczenia słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych (pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika) zaleca się zastosowanie dawki 0,25-0,3 kg/ha. Zabiegi zwalczające słodyszka wykonuje się po stwierdzeniu wystąpienia szkodnika na pączkujących roślinach, w fazie zwartego kwiatostanu, a najpóźniej w fazie luźnego kwiatostanu, z kolei aby zwalczyć szkodniki łuszczyn zabieg należy wykonać w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych.
Należy pamiętać, że środki zawierające pyretroidy działają najskuteczniej w temperaturze do 20°C. Dla większości środków pyretroidowych prewencja dla pszczół wynosi od kilku do ponad 24 godzin, jednak w przypadku Nagomi 025 WG prewencja wynosi zaledwie 1 godzinę.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę