Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności

3 grudnia 2015
Forum Odpowiedzialnego Biznesu ogłosiło wyniki raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012. Dobre praktyki". Wśród ujętych w raporcie inicjatyw z obszaru „uczciwe praktyki operacyjne", w kategorii „edukacja rynku" znalazł się Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności, którego sponsorem jest firma DuPont.
Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności dotyczy kwestii związanych z osiągalnością cenową, dostępem oraz jakością i bezpieczeństwem żywności w 105 krajach świata. Indeks jest pierwszym narzędziem badającym czynniki wpływające na bezpieczeństwo żywności o tak szerokim zasięgu i funkcjonalności. To dynamiczny, interaktywny model ilościowy i jakościowy, składający się z 25 wskaźników. Indeks powstał dzięki współpracy DuPont i Economist Intelligence Unit. Od czasu publikacji w lipcu 2012 roku, jest on aktualizowany co kwartał..
W ogólnym rankingu Indeksu Polska znajduje się na 24 miejscu i jej obecna ocena wynosi 72,5 pkt., gdzie 100 jest wynikiem maksymalnym. Polska lokuje się tuż za Czechami (23 miejsce, 73,4 pkt.), ale przed Węgrami (25 miejsce, 69,5 pkt.) oraz Słowacją (27 miejsce, 69,1 pkt.). Na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone z 89,6 pkt., a zaraz za nimi znajduje się Norwegia, Dania i Francja.
W tegorocznej edycji raportu FOBu znalazły się 262 praktyki zgłoszone przez 106 firm. 19 przedsiębiorstw w tym gronie reprezentuje sektor MŚP. Praktyki podzielone zostały na siedem obszarów: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Firma DuPont znalazła się w tym zestawieniu po raz pierwszy.
- Raport pokazuje, że  koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu jest w Polsce coraz szerzej znana i coraz lepiej rozumiana, ale sceptycyzm wobec działań przedsiębiorców, w tym aktywności z zakresu CSR, pozostaje wysoki. Polscy przedsiębiorcy powinni rozpocząć dialog z interesariuszami i konsumentami, instytucje finansowe promować znaczenie odpowiedzialnego inwestowania, uczelnie i środowiska naukowe powinny zadać sobie pytanie, czy nadszedł już czas, aby zacząć uczyć zarządzania i ekonomii bez oderwania od etyki i odpowiedzialności a ustawodawcy, jak wspierać rozwój odpowiedzialnego biznesu. Odpowiedzialność to zadanie dla nas wszystkich - podkreśla Mirella Panek-Owsiańska, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Tegoroczna edycja jest już 11. z kolei publikacją raportu FOBu, która podsumowuje zaangażowanie firm w działania CSR w danym roku. Zgłoszone w ramach raportu dobre praktyki oceniane były ze względu na ich adekwatność (zgodność z misją i wizją firmy, jej celami i wartościami), innowacyjność, wzajemne korzyści dla firmy i interesariuszy oraz wymierność.  



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę