MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Suwalszczyzna chce wprowadzić monitoring skażeń

28 listopada 2003

Powiat suwalski, jeden z najczystszych regionów w Polsce, przygotowuje się do wdrożenia systemu wczesnego informowania o skażeniach wody, gleby i powietrza. Jego projekt przestawiono w czwartek radzie powiatu.

Zintegrowany System Monitorowania Środowiska Naturalnego Regionu przygotowała Regionalna Agencja Restrukturyzacji "Odnowa". Opracowanie to zostało nagrodzone brązowym medalem na 52. Międzynarodowych Targach Innowacji i Wynalazczości Ekologicznej Eureka w Brukseli.

Program opiera się na systemie czujników zainstalowanych tak, by monitorowały środowisko wodne, powietrze i glebę. Informacje o stanie skażeń trafiałyby drogą satelitarną do Centrum Zarządzania Kryzysowego. W przypadku stwierdzenia przekroczenia norm, alarmowane byłyby odpowiednie służby ratownicze.

"Liczymy, że projekt z takimi referencjami otrzyma dofinansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej" - powiedział szef "Odnowy", Mirosław Kochański.

"Powinniśmy jak najszybciej wprowadzić system monitorowania środowiska, bo czyste środowisko to największy walor, jaki posiadamy. Suwalszczyzna jest pięknym regionem i musimy go promować po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej" - powiedział starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

W ostatnich kilku latach na Suwalszczyźnie kilkakrotnie dochodziło do skażenia rzek oraz wycieku substancji chemicznych na drogach. Niektóre skażenia, głównie wody, były zauważane dopiero po kilku dniach.


POWIĄZANE

Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej O...

Aby aplikacja nawozów i środków ochrony roślin przynosiła oczekiwane efekty, klu...

Według stanu na 13 stycznia Ukraina wyeksportowała 23,256 mln ton zbóż i roślin ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę