Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Strategiczna współpraca Kronopolu z Grupą Azoty Puławy

11 lutego 2015
Żarska spółka Kronopol oraz Grupa Azoty Puławy podpisały w dniu dzisiejszym (9 lutego 2015r.) umowy na dostawy mocznika PULREA i melaminy, opiewające na łączną szacunkową kwotę 770 mln zł. Kontrakty zostały zawarte na pięć lat i obowiązywać będą do końca 2019r.
 
Zgodnie z porozumieniem europejski lider w produkcji nawozów i melaminy – Grupa Azoty „Puławy” – będzie dostarczała Kronopolowi niezbędny do produkcji płyt drewnopochodnych (MDF, OSB, płyt wiórowych) mocznik PULREA i melaminę.
 
- Porozumienie z Grupą Azoty Puławy ma dla nas kluczowe znaczenie. Puławska spółka dysponuje ogromną bazą surowcową, która spełnia najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa. Zapewnienie stałych dostaw kluczowych surowców jest niezbędne do realizacji naszej strategii biznesowej zorientowanej na ciągły rozwój - mówi Maciej Karnicki, prezes Kronopolu.
 
Dzięki dostępowi do surowców i dobrej lokalizacji Polska stała się europejskim centrum rozwoju przemysłu drewnopochodnego związanego z branżą meblarską i budowlaną. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli. Sektor ten stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB.
 
- Podpisane dziś z Kronopolem wieloletnie kontrakty są kolejnym potwierdzeniem trafności naszych decyzji inwestycyjnych sprzed lat. Zwiększone zdolności produkcyjne melaminy i mocznika stanowią dziś podstawę do rozwoju wielu gałęzi przemysłu, w tym branży płyt drewnopochodnych. Jestem przekonany, że nasza ściślejsza współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom - mówi Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.
 
Melamina to nietoksyczny produkt powstały wskutek termicznej dekompresji mocznika. Podobnie jak mocznik znajduje ona szerokie zastosowanie w procesie produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.
 
*
 
O Grupie Azoty Puławy
 
Spółka Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA w ramach prowadzonej konsolidacji polskiej chemii stała się jednym z filarów Grupy Azoty. Połowę przychodów Puławy osiągają z działalności eksportowej, lokując swoje produkty na najbardziej wymagających rynkach świata (głównie Europa Zachodnia, Daleki Wschód, Ameryka Południowa). Spółka jest drugim europejskim graczem na rynku nawozów azotowych: mocznika granulowanego (PULREA), saletry amonowej (PULAN), siarczanu amonu (PULSAR) i roztworu saletrzano-mocznikowego RSM. Ponadto jest globalnym potentatem na rynku melaminy i znaczącym dostawcą kaprolaktamu na rynki azjatyckie. Puławy są też jedynym w Polsce producentem nadtlenku wodoru, największym w regionie producentem NOXY i innych roztworów mocznika (PULNOX), a także uznanym producentem ciekłego dwutlenku węgla oraz suchego lodu (COOLANT) i wody amoniakalnej (LIKAM). Więcej informacji o spółce na www.pulawy.com.
 
*
O Kronopolu Sp. z o.o.
Kronopol Sp. z o.o. to lider na polskim rynku produkcji płyt i wyrobów drewnopochodnych. Spółka z siedzibą w Żarach jest częścią holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl), światowego lidera w branży produktów drewnopochodnych. Kronopol Sp. z o.o. w Żarach powstała w 1994 r. Aktualna oferta obejmuje produkty drewnopochodne z trzech branż – meblarskiej, budowlanej i wykończeniowej. Dzisiaj żarski Kronopol produkuje łącznie ponad 1,5 mln m3 różnego rodzaju płyt drewnopochodnych rocznie oraz eksportuje wyroby do 50 krajów na wszystkich kontynentach. W polskich zakładach zatrudnionych jest ponad 1 000 osób, a cała Grupa Krono zatrudnia ponad 4 800 pracowników w lokalizacjach na całym świecie, m.in. Szwajcarii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Rosji. Więcej informacji o spółce na www.kronopol.pl.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę