Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Strategiczna współpraca Kronopolu z Grupą Azoty Puławy

11 lutego 2015
Żarska spółka Kronopol oraz Grupa Azoty Puławy podpisały w dniu dzisiejszym (9 lutego 2015r.) umowy na dostawy mocznika PULREA i melaminy, opiewające na łączną szacunkową kwotę 770 mln zł. Kontrakty zostały zawarte na pięć lat i obowiązywać będą do końca 2019r.
 
Zgodnie z porozumieniem europejski lider w produkcji nawozów i melaminy – Grupa Azoty „Puławy” – będzie dostarczała Kronopolowi niezbędny do produkcji płyt drewnopochodnych (MDF, OSB, płyt wiórowych) mocznik PULREA i melaminę.
 
- Porozumienie z Grupą Azoty Puławy ma dla nas kluczowe znaczenie. Puławska spółka dysponuje ogromną bazą surowcową, która spełnia najwyższe wymogi jakości i bezpieczeństwa. Zapewnienie stałych dostaw kluczowych surowców jest niezbędne do realizacji naszej strategii biznesowej zorientowanej na ciągły rozwój - mówi Maciej Karnicki, prezes Kronopolu.
 
Dzięki dostępowi do surowców i dobrej lokalizacji Polska stała się europejskim centrum rozwoju przemysłu drewnopochodnego związanego z branżą meblarską i budowlaną. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli. Sektor ten stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB.
 
- Podpisane dziś z Kronopolem wieloletnie kontrakty są kolejnym potwierdzeniem trafności naszych decyzji inwestycyjnych sprzed lat. Zwiększone zdolności produkcyjne melaminy i mocznika stanowią dziś podstawę do rozwoju wielu gałęzi przemysłu, w tym branży płyt drewnopochodnych. Jestem przekonany, że nasza ściślejsza współpraca przyniesie wymierne korzyści obu stronom - mówi Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.
 
Melamina to nietoksyczny produkt powstały wskutek termicznej dekompresji mocznika. Podobnie jak mocznik znajduje ona szerokie zastosowanie w procesie produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.
 
*
 
O Grupie Azoty Puławy
 
Spółka Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA w ramach prowadzonej konsolidacji polskiej chemii stała się jednym z filarów Grupy Azoty. Połowę przychodów Puławy osiągają z działalności eksportowej, lokując swoje produkty na najbardziej wymagających rynkach świata (głównie Europa Zachodnia, Daleki Wschód, Ameryka Południowa). Spółka jest drugim europejskim graczem na rynku nawozów azotowych: mocznika granulowanego (PULREA), saletry amonowej (PULAN), siarczanu amonu (PULSAR) i roztworu saletrzano-mocznikowego RSM. Ponadto jest globalnym potentatem na rynku melaminy i znaczącym dostawcą kaprolaktamu na rynki azjatyckie. Puławy są też jedynym w Polsce producentem nadtlenku wodoru, największym w regionie producentem NOXY i innych roztworów mocznika (PULNOX), a także uznanym producentem ciekłego dwutlenku węgla oraz suchego lodu (COOLANT) i wody amoniakalnej (LIKAM). Więcej informacji o spółce na www.pulawy.com.
 
*
O Kronopolu Sp. z o.o.
Kronopol Sp. z o.o. to lider na polskim rynku produkcji płyt i wyrobów drewnopochodnych. Spółka z siedzibą w Żarach jest częścią holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl), światowego lidera w branży produktów drewnopochodnych. Kronopol Sp. z o.o. w Żarach powstała w 1994 r. Aktualna oferta obejmuje produkty drewnopochodne z trzech branż – meblarskiej, budowlanej i wykończeniowej. Dzisiaj żarski Kronopol produkuje łącznie ponad 1,5 mln m3 różnego rodzaju płyt drewnopochodnych rocznie oraz eksportuje wyroby do 50 krajów na wszystkich kontynentach. W polskich zakładach zatrudnionych jest ponad 1 000 osób, a cała Grupa Krono zatrudnia ponad 4 800 pracowników w lokalizacjach na całym świecie, m.in. Szwajcarii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Rosji. Więcej informacji o spółce na www.kronopol.pl.

POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę