Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Stańmy solidarnie w obronie pszczół!

5 stycznia 2016
Polscy pszczelarze organizują 15 marca 2012 roku w Warszawie marsz „W obronie pszczół”. Delegacje pszczelarzy z całej Polski spotkają się tego dnia na Placu Zamkowym o godzinie 12.00, skąd wyruszą  Krakowskim  Przedmieściem  i  Nowym  Światem  w  pokojowej  manifestacji  pod  siedzibę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ulicy Wspólnej, oraz dalej  ul. Wiejską do Sejmu i Senatu RP.

Jak informują organizatorzy Marszu Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  wyraziło  zgodę  na  spotkanie pszczelarzy  w  budynku  Ministerstwa  z  przedstawicielami  Władz  RP  reprezentującymi  Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  oraz Ministerstwo Środowiska, w celu omówienia problemów nurtujących polskie pszczelarstwo.

- Przedłożymy Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Środowiska oficjalne stanowisko polskiego środowiska pszczelarskiego w sprawie działań zmierzających do ochrony i wsparcia polskiego pszczelarstwa, petycję w tej sprawie przekażemy także w Sejmie i Senacie RP. Mamy nadzieję, że na spotkaniu z Władzami RP uda się nakreślić drogę rozwiązania problemów polskiego pszczelarstwa. Podczas marszu „W obronie pszczół” chcemy wrócić uwagę władz państwowych i społeczeństwa na rolę pszczoły miodnej w ekosystemie, a także na stale pogarszającą się sytuację pszczelarstwa              i  pszczelarza  w  Polsce w związku z degradacją środowiska naturalnego, masowymi upadkami rodzin pszczelich,  krzywdzącymi  uregulowaniami  prawnymi  oraz    niedostatkiem  celowych  rozwiązań systemowych wsparcia pszczelarstwa – mówi Zbigniew Pęcak z Lubelskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.

 W  ostatnich  latach zaobserwowano na świecie drastyczny ubytek pszczół, spełniających decydującą rolę    w środowisku naturalnym jako owady zapylające. W Polsce jeszcze w latach 70-tych XX wieku było ok. 2 mln rodzin pszczelich. Dzisiaj realne szacunki określają ich liczbę tylko na ok. 800 tys.
- Dlatego musimy głośno mówić o zagrożeniu gatunku Apis mellifera (pszczoła miodna) i innych owadów    z rodziny pszczołowatych.
 
Chemizacja rolnictwa, inżynieria genetyczna (GMO) i postępujące w ślad za nimi zatrucia oraz choroby, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszych pasiek, a tym samym dla równowagi ekosystemu     w Polsce. Upadek  rodzin  pszczelich  jako  zapylaczy  roślin  szeroko  pojętego  ekosystemu  (lasy  łąki  ,pola  )  a w szczególności upraw w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie spowoduje zmniejszenie plonów, co może być katastrofalne w skutkach, takich jak np. wzrost kosztów żywności, na co władze państwowe nie powinny być obojętne.  Polscy pszczelarze i ich pasieki potrzebują pomocy! – dodaje Pęcak.


 

POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę