Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stańmy solidarnie w obronie pszczół!

5 stycznia 2016
Polscy pszczelarze organizują 15 marca 2012 roku w Warszawie marsz „W obronie pszczół”. Delegacje pszczelarzy z całej Polski spotkają się tego dnia na Placu Zamkowym o godzinie 12.00, skąd wyruszą  Krakowskim  Przedmieściem  i  Nowym  Światem  w  pokojowej  manifestacji  pod  siedzibę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ulicy Wspólnej, oraz dalej  ul. Wiejską do Sejmu i Senatu RP.

Jak informują organizatorzy Marszu Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  wyraziło  zgodę  na  spotkanie pszczelarzy  w  budynku  Ministerstwa  z  przedstawicielami  Władz  RP  reprezentującymi  Ministerstwo  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  oraz Ministerstwo Środowiska, w celu omówienia problemów nurtujących polskie pszczelarstwo.

- Przedłożymy Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Środowiska oficjalne stanowisko polskiego środowiska pszczelarskiego w sprawie działań zmierzających do ochrony i wsparcia polskiego pszczelarstwa, petycję w tej sprawie przekażemy także w Sejmie i Senacie RP. Mamy nadzieję, że na spotkaniu z Władzami RP uda się nakreślić drogę rozwiązania problemów polskiego pszczelarstwa. Podczas marszu „W obronie pszczół” chcemy wrócić uwagę władz państwowych i społeczeństwa na rolę pszczoły miodnej w ekosystemie, a także na stale pogarszającą się sytuację pszczelarstwa              i  pszczelarza  w  Polsce w związku z degradacją środowiska naturalnego, masowymi upadkami rodzin pszczelich,  krzywdzącymi  uregulowaniami  prawnymi  oraz    niedostatkiem  celowych  rozwiązań systemowych wsparcia pszczelarstwa – mówi Zbigniew Pęcak z Lubelskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.

 W  ostatnich  latach zaobserwowano na świecie drastyczny ubytek pszczół, spełniających decydującą rolę    w środowisku naturalnym jako owady zapylające. W Polsce jeszcze w latach 70-tych XX wieku było ok. 2 mln rodzin pszczelich. Dzisiaj realne szacunki określają ich liczbę tylko na ok. 800 tys.
- Dlatego musimy głośno mówić o zagrożeniu gatunku Apis mellifera (pszczoła miodna) i innych owadów    z rodziny pszczołowatych.
 
Chemizacja rolnictwa, inżynieria genetyczna (GMO) i postępujące w ślad za nimi zatrucia oraz choroby, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszych pasiek, a tym samym dla równowagi ekosystemu     w Polsce. Upadek  rodzin  pszczelich  jako  zapylaczy  roślin  szeroko  pojętego  ekosystemu  (lasy  łąki  ,pola  )  a w szczególności upraw w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie spowoduje zmniejszenie plonów, co może być katastrofalne w skutkach, takich jak np. wzrost kosztów żywności, na co władze państwowe nie powinny być obojętne.  Polscy pszczelarze i ich pasieki potrzebują pomocy! – dodaje Pęcak.


 

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę