Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spotkanie z Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich

23 czerwca 2006

Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi był wczoraj gościem Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. W plenarnym posiedzeniu Rady uczestniczyli Prezesi Spółdzielni Mleczarskich oraz rolnicy dostawcy mleka wchodzący w skład Rady.

Omawiano bieżącą sytuację w skupie i przetwórstwie mleka, opłacalność eksportu przetworów mleczarskich, wykorzystanie środków krajowych i unijnych na promocję artykułów mleczarskich.

Szczególną uwagę zwrócono na przekroczenie krajowej kwoty mlecznej przeznaczonej dla dostawców hurtowych i wysokości opłat, jakie będą zobowiązani zapłacić producenci mleka.

Andrzej Lepper zapewnił, że resort podejmie wszelkie możliwe działania w celu zminimalizowania skutków finansowych, jakie wiążą się z koniecznością uiszczenia przez producentów mleka opłat za przekroczenie posiadanych kwot mlecznych. Poinformował uczestników spotkania o przeprowadzonych rozmowach i pozytywnym nastawieniu komisarz Mariann Fischer Boel do wniosku Polski o dokonanie konwersji niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę sprzedaży hurtowej. - Aktualnie w Komisji trwają pracę nad przygotowaniem projektu odpowiedniego aktu prawnego – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Mleczarze zgłosili problemy dotyczące zasad przyznawania kwot mlecznych z krajowej rezerwy i grup producentów, którzy nie kwalifikują się, aby te kwoty otrzymać. Przedstawiono również problem dużej grupy producentów, którzy nie przekroczyli wymaganego progu 5 tys. kg, uprawniającego do ubiegania się o kwoty z krajowej rezerwy.

Wicepremier zadeklarował współpracę w tym zakresie, w celu wypracowania najkorzystniejszych dla rolników rozwiązań. Podkreślił również, że rolnicy decydujący się na rozwijanie produkcji mleka muszą brać pod uwagę aktualną sytuację na tym rynku i realne możliwości powiększenia posiadanych kwot mlecznych.

W podsumowaniu Minister wyraził duże uznanie dla sektora mleczarskiego, w którym w ostatnim okresie dokonały się pozytywne zmiany w zakresie struktury, modernizacji i dostosowań do wymagań UE. Podkreślił, że sektor powinien utrzymać osiągnięte tempo rozwoju w celu efektywnego konkurowania na rynkach zagranicznych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę