Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spotkanie europejskiego przemysłu olejarskiego w Warszawie

26 maja 2010
W dn. 17-18 maja br. odbyło się w Warszawie posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Europejskiej Federacji Przemysłu Olejarskiego i Pasz Białkowych Unii Europejskiej (FEDIOL).
Komitet Konsultacyjny jest organem doradczym zarządu FEDIOL, składa się z  dyrektorów generalnych wszystkich krajowych stowarzyszeń będących członkiem FEDIOL i koordynuje prace oraz działania podejmowane we wszelkich zakresach na poziomie europejskim.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele europejskich stowarzyszeń reprezentujących przemysł olejarski i tłuszczowy  następujących krajów:
Polski – Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO)
Niemiec – Verband der ölsaatenverarbeitenden Industrie in Deutschland (OVID)  
Francji – Huileries de France
Belgii – Federatie van Belgische Fabrikanten van Vetten en Oliën (FBVO)
Włoch – Associazione Italiana Dell‘Industria Olearia (ASSITOL)
Danii – Association of Danish Oil and Oilseed Processors (ADOP).

Podczas posiedzenia zostały przedstawione najważniejsze zagadnienia, nad którymi obecnie pracuje FEDIOL. Omówiono m.in. podjęte działania w celu ustalenia technicznego poziomu tzw. niezamierzonej obecności odmian roślin genetycznie modyfikowanych jeszcze nie zatwierdzonych w Unii Europejskiej (tzw.LLP). Unijna polityka pod hasłem „zero tolerancji” dla zanieczyszczeń nie autoryzowanymi roślinami GMO może doprowadzić do ograniczenia dostaw białkowych materiałów paszowych, a w rezultacie narazić na kryzys europejski przemysł żywnościowo-paszowy. Poinformowano, iż FEDIOL odbył spotkania z przedstawicielami Komisji DG Industry, DG AGRI oraz DG SANCO, którym problem LLP jest znany, jednak nie wiadomo kiedy temat ten zostanie podjęty przez Komitet Stały.
Przedstawiono także kwestie dotyczące zasad oznakowania produktów spożywczych i poinformowano, iż FEDIOL obecnie skupił się na zagadnieniach związanych z kwasami tłuszczowymi trans (TFA). Zgodnie z opinią m.in. FEDIOL oraz IMACE, ich definicja pozostała niezmieniona i obejmuje wszystkie źródła pochodzenia. Natomiast pomimo faktu, że obecnie całkowite spożycie TFA na osobę jest niższe od poziomu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a zatem nie budzi obaw zdrowotnych, oznakowanie ich zawartości ma być obowiązkowe. Pierwsze czytanie rozporządzenia w sprawie udzielania konsumentom informacji o żywności w Parlamencie Europejskim przewidziane jest na połowę czerwca
Podczas posiedzenia omawiane były także zagadnienia związane z:
implementacją Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych,
zrównoważoną produkcją oleju palmowego,
przyjęcia przewodnika bezpiecznej produkcji materiałów paszowych opracowanego przez AAF i FEDIOL.

Ze względów na obowiązki służbowe w spotkaniu niestety nie mógł uczestniczyć podsekretarz stanu MRiRW Tadeusz Nalewajk, jednak w jego imieniu Naczelnik Wydziału Pasz Andrzej Borowski odczytał list z życzeniami owocnych obrad.  
Na zakończenie spotkania dyrektor generalna FEDIOL Nathalie Lecocq podziękowała serdecznie PSPO za zorganizowanie posiedzenia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę