Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadają ceny pszenicy, drożeje trzoda chlewna

13 marca 2007
Przełom lutego i marca przyniósł spadek cen pszenicy oraz dalsze wzrosty cen skupu trzody chlewnej - wynika z informacji resortu rolnictwa. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w dniach 26 lutego - 4 marca za pszenicę płacono średnio w kraju 651 zł/t, tj.áo 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen wyższy od notowanego przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ok. 1 proc. i o ponad 64 proc.

Jednocześnie obniżyły się w ciągu tygodnia oá2 proc. ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się na średnim poziomie 611 zł/t. Ziarno to było również tańsze niż miesiąc wcześniej o 2,3 proc., ale droższe niż przed rokiem o prawie 62 proc.

Potaniał także jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 585 zł/t, tj. o 1,1 proc. mniej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena tego zboża wzrosła o 4 proc., a wáodniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o ok. 59 proc.

"W dniu 07.03.br. na Warszawskiej Giełdzie Towarowej sprzedano 1.300 t pszenicy konsumpcyjnej z wystawionych przez Agencję Rezerw Materiałowych 10.000 t, uzyskując za nią średnią cenę wáwysokości 650 zł/t, tj. na poziomie ceny wywoławczej. Ziarno to mogli kupować tylko młynarze. Ograniczone zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną oferowaną z państwowych rezerw wynika prawdopodobnie z wysokiej ceny wywoławczej oraz konieczności wpłaty wysokiej kaucji. W wielu młynach krajowe zboże stanowi tylko uzupełnienie importu z Węgier, Niemiec oraz z Danii i Szwecji. Równocześnie notowany jest mały popyt na mąkę z uwagi na zgromadzone po nowym roku przez piekarzy zapasy" - napisano w analizie rynku.

Po spadku w poprzednim tygodniu, w dniach 26 lutego 4 marca ceny skupu trzody chlewnej ponownie wzrosły. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa ukształtowały się one średnio wákraju na poziomie 3,28 zł/kg, tj. o 1,1 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. W ciągu miesiąca ceny żywca wieprzowego wzrosły o niecałe 2 proc., ale były o ok. 1 proc. niższe niż rok wcześniej.

W ciągu tygodnia o 2,2 proc. obniżyły się ceny skupu żywca wołowego i wynosiły przeciętnie 4,29 zł/kg. W porównaniu do okresu sprzed miesiąca i roku były one o ok. 1 proc. wyższe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę