Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadają ceny masła w UE

5 stycznia 2016
Jak podała FAMMU/FAPA, w drugiej połowie października bieżącego roku ceny masła w UE zaczęły spadać, w listopadzie dynamika tego zjawiska nasiliła się. W dniu 13 listopada 2011 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,81 EUR/kg i była o 1,73 proc. niższa niż przed miesiącem.
Jeszcze większą zniżkę (-1,9%) w okresie tym odnotowano na rynku głównego unijnego producenta, w Niemczech, ale ceny masła nadal utrzymywały się tam na poziomie wyższym niż średnia w UE: 3,88 EUR/kg wobec 3,92 EUR/kg sprzed miesiąca. Większe spadki odnotowano w Holandii (-7,1% w skali miesięcznej do 3,66 EUR/kg).
W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego w pierwszej połowie jedenastego miesiąca jego ceny utrzymywały się na poziomie 3,6 - 3,7 EUR/kg i były o ok. 4 - 5% niższe niż średnia w UE, z tego względu masło z Polski wciąż jest bardzo konkurencyjne we Wspólnocie. Obserwowana różnica w dalszym ciągu związana jest ze słabym kursem złotówki do euro, co sprzyja polskim eksporterom. Pomimo zniżek ceny masła w UE wciąż utrzymują się na historycznie wysokim poziomie 50% - 60% powyżej progu interwencyjnego, a cena kilograma masła z Unii jest przeciętnie o 1,3 USD (+0,97 EUR) wyższa od średniej ceny światowej, w związku z czym, destabilizująco na rynek tego przetworu mlecznego w UE może działać możliwość importu dodatkowych 30 tys. ton masła z Nowej Zelandii.

Według danych KE po 8 miesiącach 2011 roku produkcja tego tłuszczu była o 2% większa niż przed rokiem, ponadto cały czas postępuje proces upłynniania masła z zapasów prywatnych.
W sierpniu 2011 r. Pod koniec okresu wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), łączne zapasy w ramach tego instrumentu osiągnęły poziom 105 tys. ton, 17 listopada 2011 roku znajdowało się tam już tylko 48 tys. ton tego tłuszczu. Obecnie miesięcznie na rynek UE wprowadzanych jest od 15 do 20 tys. ton masła z PSA. Eksport poza państwa wspólnoty po 9 miesiącach 2011 r. był mniejszy o 20% niż w analogicznym okresie 2010 roku, istnieją także przesłanki, że w związku z trudnościami gospodarczymi spadnie popyt na masło w UE.



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę