Ptak_Waw_CTR_2024

Sondaż: 61 proc. Polaków zaniepokojonych środowiskiem

20 stycznia 2010
61 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem środowiska na świecie -  wynika z opublikowanego właśnie sondażu Centrum Badania Opinii  Społecznej "Polacy o stanie środowiska i zmianach klimatu".
Połowa badanych obawia się o stan środowiska naturalnego naszego  kraju, a 30 proc. Polaków przejmuje się nim w swoim bliskim otoczeniu.Autorzy sondażu podkreślają, że problemy środowiska naturalnego -  zarówno o zasięgu lokalnym, krajowym, jak i światowym - dostrzegają  częściej osoby lepiej wykształcone oraz mieszkańcy większych  aglomeracji.
62 proc. Polaków ocenia, że swoimi działaniami mogą korzystnie wpłynąć  na środowisko naturalne we własnej miejscowości. Są to głównie osoby  lepiej wykształcone, młode oraz mieszkańcy miast. Przeciwnego zdania  jest 30 proc. respondentów.
Według 71 proc. ankietowanych człowiek i jego sposób życia ma wpływ na  stan środowiska naturalnego. Zdaniem 24 proc. badanych działania  jednostkowe nie mają na to wpływu. Tak uważają przede wszystkim osoby  starsze i gorzej wykształcone. 5 proc. Polaków nie ma zdania na ten  temat.
55 proc. Polaków zgadza się z tym, iż klimat się zmienia; wątpliwości  w tej sprawie ma 34 proc. badanych. Według 46 proc. respondentów,  zmiany klimatu następują w sposób cykliczny, a o ciągłym ocieplaniu  się klimatu mówi 37 proc. badanych.
Zdaniem 60 proc. Polaków, zmiany klimatu to przede wszystkim efekt  działalności człowieka. Tak twierdzą głównie osoby młode. Co czwarty  respondent jest zdania, że za te zmiany odpowiadają przede wszystkim  przyczyny naturalne. Chodzi o osoby najlepiej zarabiające oraz  uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.
Z badania wynika, że 51 proc. Polaków neguje koncepcję, która zakłada,  iż największy udział w emisji dwutlenku węgla do atmosfery mają oceany  i rośliny. Według 45 proc. Polaków globalne ocieplenie to przede  wszystkim biznes, a określone grupy zarabiają wielkie pieniądze,  dzięki wzbudzaniu w ludziach strachu lub poczucia winy.
71 proc. badanych postrzega zmiany klimatu jako zagrożenie. 16 proc.  ankietowanych twierdzi, że nie należy się ich szczególnie obawiać.4  proc. Polaków ocenia, że zmiany klimatu nie stanowią żadnego zagrożenia.
Zmiany klimatyczne są częściej postrzegane jako istotne zagrożenie  przez najmłodszych badanych, uczniów i studentów, a także osoby z  wyższym wykształceniem oraz mieszkańców największych aglomeracji  miejskich. Mniejszą wagę do tych procesów przywiązują rolnicy, których  praca w dużym stopniu powiązana jest z kondycją środowiska i klimatem.
58 proc. Polaków ocenia za stosowne podjęcie działań, które  powstrzymałyby negatywne procesy klimatyczne i wiązałyby się z
poniesieniem przez Polskę umiarkowanych wydatków. 19 proc. badanych  postuluje podjęcie natychmiastowych działań w tej sprawie, nawet jeśli  będą one kosztowne. Natomiast 15 proc. Polaków uważa, że na razie nie  są potrzebne żadne wydatki na te cele.
Badanie przeprowadzono w dniach 2-9 grudnia 2009 r. Wzięło w nim  udział 1046 osób.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę