Kilka tysięcy osób przyjechało do sanktuarium maryjnego w Licheniu (Wielkopolska) na dwudniową XII Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich, którą zorganizowało Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Pielgrzymkę, odbywającą się pod hasłem "Maryjo pobłogosław chrześcijańskiej Europie ", zakończyła w niedzielę uroczysta msza święta i złożenie kwiatów na grobie wieloletniego krajowego duszpasterza rolników, biskupa Romana Andrzejewskiego.
"Bierność, obojętność, bezmyślność w naszym byciu na ziemi to nie są wartości, postawy godne uczniów Jezusa Chrystusa" - przestrzegł w homilii podczas mszy biskup włocławski Wiesław Mering. "Kiedy mówią nam także, że jako chrześcijanie czy - łatwiej powiedzieć - jako Kościół, czyli właśnie my jako wielka boża rodzina, mieszamy się do polityki, zawsze mam ochotę zapytać, co to znaczy? " - powiedział biskup.
Zauważył, że istnieje dwojakie pojmowanie polityki. Można ją rozumieć jako sztukę mądrego rządzenia i organizowania życia społecznego, tak aby z tego życia była jak najszersza korzyść. "Kiedy rozumiemy politykę jako służenie dobru danych społeczności, wsi, miasta, narodu, państwa, także politykę np. zdrowotną, edukacyjną - to chyba należałoby się cieszyć, że w świat polityki chcemy wprowadzić naukę Jezusa Chrystusa " - powiedział biskup Mering.
Natomiast - jak podkreślił - "tylko polityka rozumiana jako próba osiągania korzyści, jako partyjniactwo, próba służenia sobie a nie innym, może budzić lęk w określonych środowiskach przed obecnością chrześcijaństwa i Kościoła."
Podczas tegorocznej pielgrzymki licheńskiej mieszkańcy wsi uczestniczyli m.in. w debacie na temat szans polskiego rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej, wspominali zmarłego w ubiegłym roku krajowego duszpasterza rolników biskupa Romana Andrzejewskiego i wysłuchali prelekcji "Chrześcijańska Europa czy chrześcijanin w Europie ".
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów jest federacją skupiającą około 60 stowarzyszeń lokalnych, działających w każdym województwie. Skupia ponad 10 tys. sołtysów z około 40 tys. funkcjonujących w kraju. Najwięcej członków ma w Wielkopolsce, Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku, a także w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.