europejskie forum rolników 2025

Solaris - wino uniwersyteckie rocznika 2013

9 grudnia 2014
Podczas uroczystej degustacji wina uniwersyteckiego Gaudeamus, która odbyła się w piątek 28 listopada w sali reprezentacyjnej pawłowickiego pałacu, kapituła pod przewodnictwem prof. Marka Ziętka – przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, wybrała, spośród dwóch rodzajów, Solaris i Muscaris, wino rocznika 2013. Wybór padł na Solaris.
W skład powołanej przez rektora prof. Romana Kołacza Kapituły Wina weszli rektorzy uczelni wrocławskich i członkowie konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a degustację prowadzili znani wrocławscy sommelierzy Krzysztof Porębski i Sylwester Szymczak, absolwent wrocławskiego Wydziału Nauk o Żywności.
Degustację poprzedziły trzy krótkie wykłady. Prof. Jan Harasimowicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o winie w tradycji uniwersytetów europejskich. Prof. Jan Miodek, przywołując liczne cytaty z Pisma Świętego, a także z klasyki literatury polskiej: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i innych, podkreślał obecność jednego z najstarszych, obok miodu i piwa, napoju w polskiej kulturze. Trzeci z prelegentów, prof. Jan Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca IV Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, mówił o wpływie wina na zdrowie człowieka.
Obecny na degustacji laureat konkursu na nazwę wina uniwersyteckiego Adam Poznar, przewodniczący samorządu studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, otrzymał z rąk rektora prof. Romana Kołacza jako nagrodę album „Wyjątkowe wina. Największe wina świata”.
* * *
Solaris 2013 (13,5% vol.) – słoneczne wino o wyjątkowo subtelnej, błyszczącej barwie. W aromatach dominują cytrusowe nuty pomarańczy, limonki i grejpfruta z typowym dla szczepu goryczkowym finiszem. Wyczuwalne także jabłko, ananas, banan i orzechy laskowe.
Winnica Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została założona wiosną 2012 roku, na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Samotworze. Na powierzchni 0,40 ha posadzono ponad 1000 sadzonek winnej latorośli, w kilkunastu odmianach. Wśród odmian białych w winnicy znajdziemy m.in. klasyczne i popularne w Europie odmiany „Chardonnay”, „Riesling”, „Gewurztraminer”, czy „Pinot Gris”, jak również nowe odmiany z selekcji niemieckiej, takie jak „Solaris”, „Muscaris” czy „Johanniter”. Wśród odmian czerwonych dominują odmiany „Regent”, „Pinot noir”, „Rondo” oraz „Cabernet Cortis” i „Cabernet Dorsa”. Winne krzewy pierwsze plony wydały w 2013 roku, a pełnię owocowania osiągną za 2–3 lata. Uprawa prowadzona jest zgodnie z zasadami integrowanej produkcji sadowniczej.
Winogrona z uczelnianej winnicy zbierane są w momencie tzw. dojrzałości technologicznej. Gdy osiągną równowagę pomiędzy zawartością kwasów i cukrów, trafiają na Wydział Nauk o Żywności, gdzie poddane są procesowi winifikacji.
Podczas poszczególnych etapów procesu (m.in. rozdrabniania, tłoczenia, fermentacji, klarowania i dojrzewania) kształtowana jest finalna jakość wina. Piękno uniwersyteckiego wina wynika nie tylko z wiedzy, ale też serca w nie włożonego, kiedy dokonywane są indywidualne wybory na każdym etapie jego wytwarzania. Stąd nasze wina nawet z tego samego szczepu, regionu i rocznika są niepowtarzalne. Dzięki temu właśnie, że nie ma jedynej uniwersalnej technologii, możemy cieszyć się wielką różnorodnością win i zawsze znaleźć dla siebie to, które naprawdę nam smakuje.


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę