Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Solaris - wino uniwersyteckie rocznika 2013

9 grudnia 2014
Podczas uroczystej degustacji wina uniwersyteckiego Gaudeamus, która odbyła się w piątek 28 listopada w sali reprezentacyjnej pawłowickiego pałacu, kapituła pod przewodnictwem prof. Marka Ziętka – przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, wybrała, spośród dwóch rodzajów, Solaris i Muscaris, wino rocznika 2013. Wybór padł na Solaris.
W skład powołanej przez rektora prof. Romana Kołacza Kapituły Wina weszli rektorzy uczelni wrocławskich i członkowie konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a degustację prowadzili znani wrocławscy sommelierzy Krzysztof Porębski i Sylwester Szymczak, absolwent wrocławskiego Wydziału Nauk o Żywności.
Degustację poprzedziły trzy krótkie wykłady. Prof. Jan Harasimowicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o winie w tradycji uniwersytetów europejskich. Prof. Jan Miodek, przywołując liczne cytaty z Pisma Świętego, a także z klasyki literatury polskiej: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i innych, podkreślał obecność jednego z najstarszych, obok miodu i piwa, napoju w polskiej kulturze. Trzeci z prelegentów, prof. Jan Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca IV Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, mówił o wpływie wina na zdrowie człowieka.
Obecny na degustacji laureat konkursu na nazwę wina uniwersyteckiego Adam Poznar, przewodniczący samorządu studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, otrzymał z rąk rektora prof. Romana Kołacza jako nagrodę album „Wyjątkowe wina. Największe wina świata”.
* * *
Solaris 2013 (13,5% vol.) – słoneczne wino o wyjątkowo subtelnej, błyszczącej barwie. W aromatach dominują cytrusowe nuty pomarańczy, limonki i grejpfruta z typowym dla szczepu goryczkowym finiszem. Wyczuwalne także jabłko, ananas, banan i orzechy laskowe.
Winnica Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została założona wiosną 2012 roku, na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Samotworze. Na powierzchni 0,40 ha posadzono ponad 1000 sadzonek winnej latorośli, w kilkunastu odmianach. Wśród odmian białych w winnicy znajdziemy m.in. klasyczne i popularne w Europie odmiany „Chardonnay”, „Riesling”, „Gewurztraminer”, czy „Pinot Gris”, jak również nowe odmiany z selekcji niemieckiej, takie jak „Solaris”, „Muscaris” czy „Johanniter”. Wśród odmian czerwonych dominują odmiany „Regent”, „Pinot noir”, „Rondo” oraz „Cabernet Cortis” i „Cabernet Dorsa”. Winne krzewy pierwsze plony wydały w 2013 roku, a pełnię owocowania osiągną za 2–3 lata. Uprawa prowadzona jest zgodnie z zasadami integrowanej produkcji sadowniczej.
Winogrona z uczelnianej winnicy zbierane są w momencie tzw. dojrzałości technologicznej. Gdy osiągną równowagę pomiędzy zawartością kwasów i cukrów, trafiają na Wydział Nauk o Żywności, gdzie poddane są procesowi winifikacji.
Podczas poszczególnych etapów procesu (m.in. rozdrabniania, tłoczenia, fermentacji, klarowania i dojrzewania) kształtowana jest finalna jakość wina. Piękno uniwersyteckiego wina wynika nie tylko z wiedzy, ale też serca w nie włożonego, kiedy dokonywane są indywidualne wybory na każdym etapie jego wytwarzania. Stąd nasze wina nawet z tego samego szczepu, regionu i rocznika są niepowtarzalne. Dzięki temu właśnie, że nie ma jedynej uniwersalnej technologii, możemy cieszyć się wielką różnorodnością win i zawsze znaleźć dla siebie to, które naprawdę nam smakuje.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę