Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Słodki sezon

5 stycznia 2016
Sezon pszczelarski dobiega końca. Już możemy zasmakować tegoroczne miody: wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy czy lipowy. Pszczoły kończą zbiory nektaru z wrzosowisk. To ostatnie miodobranie w tym roku, który wbrew wcześniejszym prognoza nie okazał się taki zły.

Tegoroczne zbiory miodu przekroczą 18 tysięcy ton i będą o 10 proc. wyższe od ubiegłorocznych. Jednak na obniżki cen nie ma co liczyć. Wręcz przeciwnie.

Agnieszka Pucer - pasieka Bartnik Mazurski „Ceny miodu są coraz wyższe i nie chce źle prorokować, ale miód będzie coraz droższy. I dobry miód będzie kosztował dobre pieniążki”.

Pani Agnieszka wraz z mężem prowadzi pasiekę ekologiczną na Mazurach. Ma dwa i pół tysiąca rodzin pszczelich. Rocznie uzyskuje od nich ponad sto ton miodu. Mimo wysokich cen nie ma kłopotów ze sprzedażą.

Agnieszka Pucer- Pasieka Bartnik Mazurski „ Mamy pasieki ekologiczne, czyli taki drewniany ul pokryty słomą, posiadamy też pasieki towarowe, które przewozimy na różne pożytki. Właśnie teraz mamy przewiezione pasieki na wrzosowiska i czekamy na pogodę, czekamy na ostatnie zbiory i mamy nadzieje, że ładnie zamkniemy rok”.

Tadeusz Sabat-Polski Związek Pszczelarski „ W Polsce mamy taką sytuację, że ponad 70 proc. sprzedaży miodu to sprzedaż bezpośrednia. A więc w ramach sprzedaży bezpośredniej, każdy umie liczyć. Wie, że warto się przygotować, oddać pod kontrolę powiatowego lekarza weterynarii, a nie sprzedawać miód bezpośrednio do punktów skupu”.

Polska jest jednym z czołowych producentów miodu w Europie. Niestety sami zjadamy go kilka razy mniej niż Niemcy, Szwedzi czy Francuzi. Aby to zmienić pszczelarze chcą propagować spożycie miodu w szkołach. Tak jak jest to w programie „Szklanka mleka”, czy „Owoce w szkole”.

Tadeusz Sabat-Polski Związek Pszczelarski „ Chcemy dać po te półtora dekagrama miodu we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu, żeby nasze pociechy nie chorowały w okresie zimy”.

W Polsce jest około miliona dwustu tysięcy rodzin pszczelich. A wartość całego rynku miodu eksperci szacują na 420 milionów złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę