Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

SGGW ma własne muzeum

24 stycznia 2008
„Wyznać musze że bardzo wiele tu widzieć i nauczyć się można. Szczególniéy przykładam się do Chemii rolniczey_ do Fizyki_ Mineralogii i Zoologii_ (Botanika tylko podczas lata daie się) tak azebym w tych obiektach mógł bydź zdatnym nauczycielem. (…) _ Także w połroczu zimowom wiele czasu poświęcam na rysowanie, szczegulnie na przerysowanie nayużytecznieyszych Maszyn rolniczych, do których należy Siewnik_ Extinpator_ maszyna do rznięci sciczki_” – w taki sposób w 1816 roku Jerzy Beniamin Flatt zdawał sprawozdanie z pobytu w szwajcarskim Instytucie w Hofwyl. Rękopis Flatta będzie specjalnym eksponatem podczas otwarcia Muzeum SGGW.

Pochodzący z 1816 roku eksponat – rękopis Dziennika Podróży do Szwaycaryi z Kalisza Jerzego Beniamina Flatta, zostanie zaprezentowany podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia Muzeum SGGW. Rękopis ten jest własnością prywatną i nigdy wcześniej nie był publicznie prezentowany.

Jerzy Beniamin Flatt był pierwszym Dyrektorem Instytutu Agronomicznego w Warszawie, od którego wzięła swoje początki Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Prezentowany podczas uroczystości otwarcia muzeum, dziennik podróży Flatta, to dzieło wyjątkowe. Jerzy Beniamin Flatt w 1816 roku, na polecenie Komisji Obrządku Religijnego i Oświecenia Publicznego, kierowanej przez Stanisława Staszica, wyjechał do Szwajcarii, z zadaniem poznania systemu kształcenia młodzieży dla potrzeb rolnictwa. Podróż trwała ponad dwa lata, z czego rok spędził w Szwajcarii, m.in. w Hofwyl koło Berna, a pozostały czas w Niemczech. Instytut w Hofwyl miał się stać wzorem dla Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Flatt zapisał się tam na kursy i pilnie na nie uczęszczał.

Uroczyste otwarcie Muzeum odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia br. o godz. 13.30. Dla szerokiej publiczności będzie ono czynne od 29 stycznia, codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00. Muzeum mieści się w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Nowoursynowskiej 161 (wejście C, I piętro).

Podczas otwarcia Muzeum SGGW zostanie zaprezentowana pierwsza ekspozycja  „Z Marymontu na Ursynów”. Dzieje Uczelni ilustrują stare fotografie, szkice i dokumenty. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znaleźć można listy i pisma studentów do profesorów, stare indeksy i pomoce naukowe, a także meble z gabinetu Rektora SGGW w latach 1944-47, Franciszka Staffa.

Szczegółowych informacji na temat muzeum i prezentowanych w nim ekspozycji udziela Kustosz Muzeum Karolina Grobelska,  telefon: 022 59 358 00 lub 02.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę