Przedstawiamy odpowiedz resoru rolnictwa na pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej ( wiceprezesa WIR Bogdana Fleminga) dotyczące wsparcia w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" gospodarstw prowadzących chów i hodowlę trzody chlewnej.
W okresie 2007-2013 producenci trzody chlewnej mogą otrzymać pomoc na cele inwestycyjne w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". W ramach tego działania możliwe jest zrealizowanie operacji dotyczącej działalności rolniczej prowadzonej w sektorze trzody chlewnej. Warunki i tryb przyznawania pomocy w ramach tego działania są szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 193, poz. 1397, z późn. zm.)
Celem działania jest wsparcie modernizacji gospodarstw w celu zwiększenia ich efektywności poprzez lepsze wykorzystanie czynników produkcji, w tym wprowadzenie nowych technologii produkcji, poprawę jakości produkcji, różnicowanie działalności rolniczej, a także zharmonizowanie warunków produkcji rolnej z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego, higieny produkcji oraz warunków utrzymania zwierząt. Celem działania jest również zapewnienie producentom rolnym prowadzącym produkcję mleczarską możliwości dostosowania się do zmieniających się warunków, w związku z przewidzianym wygaśnięciem systemu kwot mlecznych w roku 2015.
O pomoc mogą ubiegać się osoby fizyczne, w tym osoby wspólnie wnioskujące o zakup nowych maszyn lub urządzeń, osoby prawne, wspólnicy spółki cywilnej, spółki osobowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych. Pomoc jest udzielana na inwestycje dotyczące modernizacji lub rozwoju pierwotnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej, z wyłączeniem produkcji leśnej i rybnej. Operacje mogą dotyczyć produkcji produktów żywnościowych, jak i nieżywnościowych (w tym produktów rolnych wykorzystywanych do produkcji energii odnawialnej), a także przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. W zakres operacji mogą wchodzić inwestycje związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby prowadzenia produkcji rolnej.
Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których mogą należeć koszty:
budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej,
zakupu maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, zakładania, wyposażania sadów lub plantacji wieloletnich,
budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć 300 tys. zł. Wysokość kosztów kwalifikowalnych musi wynosić powyżej 20 tys. zł, przy czym ograniczenie to nie dotyczy operacji obejmujących wyłącznie wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do składania nawozów naturalnych lub projektów związanych z dostosowaniem do norm wspólnotowych.
W ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" możliwe jest zrealizowanie operacji polegającej na budowie, przebudowie, remoncie połączonym z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej, w tym pod pewnymi warunkami, określonymi w § 9 ust. 4 ww. rozporządzenia, również operacji polegającej na budowie chlewni. Budowa chlewni albo przebudowa lub remont połączony z modernizacją istniejącego w gospodarstwie budynku, mające na celu przekształcenie go w budynek inwentarski przeznaczony do produkcji trzody chlewnej, są możliwe wyłącznie w przypadku, gdy celem operacji jest przeniesienie całej produkcji z istniejącego budynku inwentarskiego będącego w posiadaniu wnioskodawcy do nowego budynku, przy zachowaniu dotychczasowego poziomu produkcji. Powyższe ograniczenia nie dotyczą wnioskodawców będących beneficjentami działania PROW 2007-2013 "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Należy podkreślić, że, zgodnie z § 7 ust. 1 ww. rozporządzenia, pomoc w ramach tego działania może być przyznana wyłącznie, jeżeli operacja nie spowoduje wzrostu produkcji, dla której brak jest rynku.
W ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w przeprowadzonych do tej pory naborach rolnicy złożyli ponad 79 tysięcy wniosków o pomoc. Do dnia 14 marca 2013 roku zawarto ponad 57 tys. umów z beneficjentami. Od 27 marca do 23 kwietnia 2013 r. można będzie składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ośmiu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Na tym etapie wdrażania nie dokonano zmian w zakresie ukierunkowania pomocy, w tym nie zawężono grupy potencjalnych beneficjentów jedynie do rolników działających w sektorze trzody chlewnej. Takie ograniczenie wymagałoby istotnych zmian w Programie np. wyrażających się w zmianie celu działania, co w końcowej fazie wdrażania spowodowałoby istotne opóźnienia w ogłoszeniu naborów i stwarzałoby zagrożenie nierealizowania operacji w okresie kwalifikowalności kosztów wynikającym z przepisów Unii Europejskiej. Budżet działania jest już w istotnym stopniu wykorzystany, co oznacza, że składane w najbliższym naborze wnioski mogą być ostatnimi zrealizowanymi w ramach PROW 2007-2013.
Niemniej jednak serdecznie dziękuję za zgłoszone przez Pana uwagi, ponieważ bardzo ważne są dla mnie opinie samorządu odnośnie kluczowych kwestii dotyczących polskiego rolnictwa. Zapewniam, iż przygotowując nowy program rozwoju obszarów wiejskich, będziemy brali pod uwagę opinie przedstawiane przez samorząd, w tym opinie dotyczące wsparcia dla poszczególnych sektorów.
Z poważaniem
Podsekretarz Stanu
Zofia Szalczyk
8868008
1