Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie możliwości rozwiązania problemu związanego z przechodzeniem na emeryturę rolników podlegających czasowo ubezpieczeniu w ZUS. Obecnie bowiem wielu rolników posiadających gospodarstwa rolne i ubezpieczenie w KRUS często w wyniku złej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych i braku opłacalności produkcji rolnej podejmuje okresowe zatrudnienie poza rolnictwem, w wyniku czego przechodzą oni do ZUS, często jednak wracają do ubezpieczenia w KRUS.
- Taka sytuacja powoduje, że po osiągnięciu wieku emerytalnego posiadają zbyt krótkie okresy składkowe w każdym z systemów emerytalnych, podczas gdy łącznie okres pracy jest znacznie dłuższy niż minimalny wymagany i wynosi nawet 40 lat. W świetle obowiązujących przepisów Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmawia przyznania prawa do emerytury. Niezrozumiałe jest dla samorządu rolniczego to, że rolnicy po wielu latach ciężkiej pracy są zmuszeni do szukania innych poza KRUS rozwiązań, które są skomplikowane i niekorzystne finansowo – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Dlatego samorząd rolniczy postuluje wprowadzenie takiej zmiany przepisów, by podczas ubiegania się o emeryturę rolniczą z KRUS do okresów składkowych wliczano okresy ubezpieczenia w ZUS oraz odpowiednie zwiększenie emerytury rolniczej z okresu ubezpieczenia w ZUS. Rolnicy, którzy posiadają w KRUS należyty okres składkowy powinni mieć zwiększone świadczenie emerytalne o dodatek naliczony za czas podlegania okresom składkowym w ZUS.