Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Salon win Karpackich

3 grudnia 2015
W dniu 16 grudnia 2013r. nastąpiło oficjalne otwarcie Salonu Win Karpackich, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji Enocarpathian oraz Dworu Kombornia Hotel & SPA****. Salon urządzony został w XVIII-wiecznej piwnicy na terenie zespołu dworskiego w Komborni i mieści reprezentatywną kolekcja win z rożnych regionów winiarskich Karpat, leżących na terenie Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Polski.

       


- Goście odwiedzający Salon będą mogli samodzielnie i według swojego uznania, przez 60 lub 90 minut, smakować wszystkie wina udostępnione do degustacji, bądź uczestniczyć w degustacjach komentowanych. Jako że, jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie w formule degustacji czasowych i tak znacznej ilości można spróbować win z Karpat, mamy nadzieję że Salon Win Karpackich stanie się interesującym punktem na kulinarno- enologicznej mapie miejsc koniecznych do odwiedzenia – mówi  Katarzyna Hamela, prezes Fundacji Enocarpathian


Kolekcja Salonu jest owocem enologicznych podróży w poszukiwaniu kunsztownych kompozycji smaków i aromatów jakie degustować można u wiodących producentów tego szlachetnego trunku. Aby wino mogło być zaprezentowane w Salonie musi pochodzić z regionów położonych na obszarze Karpat i być uznane w swoim regionie lub kraju pochodzenia. Dzięki temu, odwiedzający Salon Goście mogą odbyć enologiczną podroż degustując interesujące, reprezentatywne dla danego regionu wina, w tym także polskie wina z Podkarpacia.

Salon Win Karpackich jest współczesnym odniesieniem do bardzo długiej tradycji. Niegdyś, leżące przy trakcie węgierskim, piwnice dworskie w Komborni pełne były nie tylko węgierskiego wina. Znamy historyczne przekazy świadczące o zaangażowaniu dawnych właścicieli Komborni w budowę samego traktu węgierskiego, dzięki któremu wina od naszych południowych sąsiadów trafiały na stoły polskich królów i szlachty.

- Ze stwierdzeniem, że na smak i aromat wina decydujący wpływ ma terroir nikt dziś nie dyskutuje. To sprawia, że trudno znaleźć bardziej "lokalny" produkt niż wino, trudno poznać lepiej charakterystyczny "smak" danego miejsca niż poprzez smak i bukiet wina, które tam się rodzi. Wino w Karpatach ma znacznie dłuższa historię niż to, które powstaje w Nowym Świecie. Niezasłużenie jest u nas stosunkowo słabo znane. Salon Win Karpackich zaprasza do enopodróży po regionach karpackich i bliższego poznania jak pachną i smakują – dodaje Katarzyna Hamela.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę