Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Salmonella w kurczakach. Jak się chronić?

3 grudnia 2015
Strach padł na smakoszy drobiu. W ubojni na Warmii i Mazurach wykryto pięć ton kur zakażonych groźnymi szczepami salmonelli - przypomina Fakt.pl. Przyjechały do nas ze Słowacji. I zostaną... zjedzone. Ich mięso – po podgrzaniu do 75 stopni, co ma zabić salmonellę – trafi do sklepów. Mamy się bać? Lepiej dmuchać na zimne.

Drób jest największym siedliskiem salmonelli spośród zwierząt rzeźnych. Bakterie zabija gotowanie albo pieczenie mięsa w temperaturze powyżej 70 stopni przez minimum 30 minut. Ale mając do czynienia z surowym mięsem, musimy być bardzo ostrożni, żeby bakterie nie rozprzestrzeniły się po kuchni. A wtedy mamy jak w banku kłopoty ze zdrowiem. – Salmonella atakuje przewód pokarmowy i jelita, powoduje wymioty, biegunkę, wysoką temperaturę, dreszcze i ogólne rozbicie – tłumaczy Urszula Jędrzejczyk z łódzkiego sanepidu.

– Samo zakażenie salmonellą jest uleczalne, ale jeśli je się zlekceważy, bakterie dostaną się do krwi, mogą wywołać posocznicę, a ta może skutkować nawet zgonem – przestrzega pani inspektor. Dlatego drobiu nigdy nie wolno jeść w postaci surowej ani nawet półsurowej. A po jego zakupie rygorystycznie przestrzegajmy podanych niżej zasad.

O tym trzeba pamiętać!

Załóż fartuch
Bakterie mutują się na odzieży. A przecież nie chcemy ich w domu jeszcze więcej.

Umyj ręce
Po pokrojeniu kurczaka, zanim czegokolwiek dotkniemy, w ruch musi pójść woda i mydło. Najlepiej antybakteryjne.

Wyparz nóż
Najlepiej umyć go w zmywarce. A jeśli jej nie mamy, wkładamy nóż do wrzątku, żeby mieć pewność, że bakterie wyginą.

Wyczyść deskę
Do krojenia surowego mięsa najlepiej używać plastikowych albo szklanych desek, które łatwiej domyć. Drewnianą – by lepiej ją odkazić – po polaniu wrzątkiem warto posypać solą.

Wyczyść stół
Nie wystarczy umyć deski i noża. Trzeba przetrzeć także stół, na którym kroiliśmy mięso. Najlepiej środkiem antybakteryjnym.

Biegunka, wymioty i wysoka gorączka
Jeśli zarazimy się salmonellą, problemy nie zaczną się od razu. Bakteria rozwija się w naszym organizmie od 12 do 24 godzin. A potem? Wymioty, biegunka, wysoka temperatura, dreszcze i potężne osłabienie. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci i starszych osób, ponieważ może spowodować błyskawiczne odwodnienie organizmu. Jeśli pojawią się takie objawy, nie ma czasu do namysłu: trzeba szukać pomocy lekarza. Samo zakażenie salmonellą jest uleczalne, ale zlekceważenie go może nawet zabić. Jeśli bakterie dostaną się do krwi, mogą wywołać posocznicę, a ta zaatakuje wątrobę, trzustkę i inne organy.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę