europejskie forum rolników 2025

Sądy przyspieszyły? Na wyrok przedsiębiorca średnio czeka... 580 dni

5 stycznia 2016
Na początku lat 90. sądy rozpatrywały 2,5 miliona spraw rocznie. W ubiegłym roku było ich aż 12 milionów. Mimo to tempo wydawania orzeczeń jest coraz szybsze. Z międzynarodowego raportu Doing Business wynika, że obecnie na wydanie przez sąd wyroku polski przedsiębiorca musi czekać średnio 580 dni, podczas gdy jeszcze rok temu było to aż tysiąc dni. Ale w zestawieniu Doing Business znajdujemy się dopiero na 70. miejscu na 183 przebadane państwa.
Zdaniem samego wymiaru sprawiedliwości nie jest wcale tak źle. – W rzeczywistości wypadamy dużo lepiej – uważa Waldemar Żurek, rzecznik prasowy sądu Okręgowego w Krakowie i członek Krajowej Rady Sądownictwa. Jak wylicza, w warszawskich sądach, które są najbardziej obłożone pracą, czas trwania sprawy w postępowaniu gospodarczym od momentu wpłynięcia wniosku do wydania orzeczenia wynosi 280 dni. W Krakowie, gdzie w zeszłym roku rozpatrzonych zostało 24,8 tys. spraw gospodarczych, sądy rejonowe w postępowaniu nakazowym orzekały średnio 30 dni, a okręgowe jeszcze szybciej, bo tylko w trzy tygodnie. W sprawach gospodarczych rozpatrywanych w zwykłym trybie było to odpowiednio 180 i 210 dni.
Jak tłumaczy Żurek, skrócenie czasu postępowań w polskich sądach to przede wszystkim wynik ich informatyzacji. Sprawność obsługi zwiększyło także przyznanie sędziom do pomocy asystentów. Nie można też nie wspomnieć o e-sądach, które już działają w Lublinie, a niebawem pojawić się mają również w innych miastach. To oznacza kolejne skrócenie czasu postępowania w następnych latach. Byłoby jeszcze szybciej, gdyby nie duża liczba etapów postępowania, które spowalniają proces.
Polscy przedsiębiorcy nie widzą jednak zmian na lepsze. – Wydaje mi się, że na załatwienie sprawy czeka się coraz dłużej. Trudności przysparza zwłaszcza egzekucja należności – uważa Stanisław Lesień, prezes firmy Stan, specjalizującej się w produkcji wyrobów kiszonych. Inną bolączką, jak podkreśla, są wysokie koszty wpisowego. Dziś stanowią one 5 proc. wartości sporu. Tymczasem w wielu krajach zachodnich zostało ono zniesione.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę