Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o grupach producentów. Zmiany mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zniwelować bariery organizacyjne dzięki włączeniu spółdzielni rolniczych do grup producenckich.
Będzie to możliwe pod warunkiem, że spółdzielnię utworzy co najmniej 5 producentów jednego produktu lub grupy produktów - poinformowało we wtorek Centrum Informacji Rządu po posiedzeniu Rady Ministrów.
Przyjęte rozwiązanie ma umożliwić wykorzystanie majątku i potencjału ludzkiego, przyczyniając się do rozwoju lokalnych rynków gospodarczych i tworzenia nowych miejsc pracy - czytamy w komunikacie CIR.
Na rynku rolnym działa obecnie 126 grup producentów. Wielu producentów jest członkami spółdzielni rolniczych (Samopomoc Chłopska, spółdzielni kółek rolniczych), które nie posiadają statusu grupy producenckiej.
W projekcie przewidziano zwolnienie grup producentów rolnych z podatku od nieruchomości. Chodzi o budynki i budowle wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności statutowej.
Projekt nowelizacji zakłada również częściowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych. Wolne od podatku byłyby dochody pochodzące ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków grupy producenckiej.
Tworzenie grup producenckich jest bardzo ważne ze względu na korzystanie z funduszy Unii Europejskiej. Więksdza część funduszy strukturalnych UE dla rolników jest kierowana do producentów poprzez grupy producenckie. Grupy producenckie mają na celu zwiększenie konkurencyjności.