Rząd przyjął projekty ustawy podwyższającej wiek emerytalny
5 stycznia 2016
Rząd na piątkowym posiedzeniu przyjął ostateczne projekty ustaw: zrównującą i podwyższającą wiek emerytalny do 67 roku życia oraz reformującą emerytury mundurowe i przesłał je do Sejmu - poinformował w piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
"Przyjęliśmy ustawę, która przyjmuje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku dla kobiet i mężczyzn, wraz z systemem zabezpieczeń, który nazywamy emeryturami częściowymi" - powiedział premier.
"Przyjęliśmy zasadę, że uprawnienie do częściowej emerytury będzie kobietom przysługiwało wcześniej. Emerytury częściowe będą stanowiły połowę domniemanej emerytury i będą finansowane z kapitału ubezpieczonego, będzie to więc bezpieczne z punktu widzenia stabilności finansowej państwa. (...) Co 4 lata będzie dokonywany przegląd ustawy" - dodał.
Premier poinformował również, że w piątek będzie przesłany do Sejmu także projekt w sprawie reformy emerytur mundurowych.
"Zaproponowaliśmy wiele miesięcy temu, że nie przechodzimy na system powszechny, ale pozostawiamy system zaopatrzeniowy (nie ma składki, kapitału). Podzieliliśmy opinię, że służba Polsce w mundurze niesie za sobą kilka poważnych ciężarów życiowych. Zmiany sa daleko idące. Zmieniamy konieczność przepracowanego stażu z lat 15 na 25 lat, ustalamy wiek emerytalny, kiedy się uzyskuje uprawnienia na poziomie 55 lat. Wyliczenie emerytury będzie na podstawie 10 wskazanych lat, a nie ostatniej pensji i będzie to 75 proc." - poinformował Tusk.