Rząd przyjął projekt, który umożliwi wydawanie pieniędzy z UE
5 stycznia 2016
Podstawą do wdrażania programów współfinansowanych z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 ma być projekt ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, który w czwartek przyjął rząd. Umożliwi on wydawanie funduszy z nowej perspektywy.
"Głównym celem projektu ustawy jest stworzenie ram prawnych, które będą podstawą dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów dotyczących polityki spójności w nowej unijnej perspektywie finansowej w latach 2014-2020" - wyjaśniło w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.
Umowa partnerstwa reguluje zasady i cele działania funduszy unijnych w Polsce. Negocjacje z Komisją Europejską w jej sprawie powinny potrwać do końca maja.
Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na realizację polityki spójności do Polski trafi ponad 82 mld euro. Pieniądze mają być wydane m.in. na badania naukowe i wykorzystanie ich wyników w produkcji, budowę nowych dróg, rozwój przedsiębiorczości, koleje i transport publiczny, rozwój infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu, czy aktywizację zawodową bezrobotnych.
Ponad 31 mld euro ma być w dyspozycji samorządów wojewódzkich w ramach regionalnych programów operacyjnych. Reszta pieniędzy ma trafić m.in. na programy zarządzane centralnie. Przygotowane przez Polskę programy muszą jeszcze uzyskać akceptację Brukseli.
Jak wyjaśniło CIR, przyjęty w czwartek przez rząd projekt ma określić m.in., w jaki sposób i przez kogo mają być realizowane krajowe i regionalne programy operacyjne. Chodzi m.in. o zasady wyboru projektów czy procedurę odwoływania się od decyzji o braku dofinansowania, a także o kwestie rozliczeń funduszy z KE i monitorowania efektów inwestowania pieniędzy unijnych.