FAMMU/FAPA informuje, że według analizy ABN Amro bank, zakłócenia unijnego rynku jaj po wprowadzeniu zakazu utrzymywania niosek w klatkach tradycyjnych będą odczuwalne jeszcze w przyszłym roku.
Krajowe przepisy były dostosowywane w poszczególnych państwach członkowskich w różnym czasie i prawdopodobnie podaż i popyt zrównoważą się dopiero w 2014 r. Holandia, jako największy unijny eksporter jaj, prawdopodobnie wykorzysta obecną sytuację, a ceny jaj pozostaną powyżej średniej wieloletniej. Holenderskie gospodarstwa produkcyjne stosujące grupowy system utrzymania niosek konkurują z fermami o chowie klatkowymi z krajów z południa i środkowo-wschodniej części UE.
Na ceny jaj z chowu ściółkowego będzie miała wpływ podaż z gospodarstw niemieckich o dużej skali produkcji. Przemysł przetwórczy stanie się coraz bardziej korzystnym rynkiem zbytu jaj tego typu. Rośnie zapotrzebowanie na jaja z chowu wolnowybiegowego i jaja ekologiczne. Na konkurencyjność unijnego sektora jaj negatywny wpływ mają przepisy z zakresu ochrony środowiska, które powodują wzrost kosztów wytwarzania. Analitycy ABN Amro bank przewidują, że w 2012 r. obniżą się ceny pasz dla niosek, lecz pozostaną na wyższym poziomie niż przeciętne z ostatniej dekady.