Pierwszy w Polsce bank kobiecego mleka ruszy już 28 marca - podaje portal dzieci.pl. Mleko będzie pobierane od zdrowych dawczyń karmiących własne dzieci, a następnie poddawane serii badań kontrolnych. Po pasteryzacji będzie mogło zostać przekazane potrzebującym dzieciom, których matki nie mogą karmić samodzielnie.
Przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest zaawansowana niewydolność krążenia, choroba nowotworowa, HIV, ale również przyjmowanie toksycznych leków. Zdarza się również, że pokarm nie pojawia się po porodzie (np. w przypadku cesarskiego cięcia) lub jego ilość jest niewystarczająca. Tymczasem dziecko bardzo go potrzebuje.
Badania naukowe potwierdzają, że dla noworodka nie ma nic lepszego niż naturalny pokarm. Zawiera on wszystkie niezbędne składniki oraz przeciwciała potrzebne dziecku i przyswajalne przez mały organizm. Posiada właściwości przeciwalergiczne i zapobiega powstawaniu wielu chorób. Jest niezbędne w przypadku niewydolności nerek, chorób metabolicznych, niedorozwoju, czy rekonwalescencji pooperacyjnej noworodków i niemowląt.
Kobiece mleko ma zbawienny wpływ zwłaszcza na zdrowie wcześniaków. Zmniejsza ryzyko sepsy i martwiczego zapalenia jelit, przyspiesza dojrzewanie przewodu pokarmowego i wspomaga rozwój układów wewnętrznych. To głównie z myślą o dzieciach przedwcześnie urodzonych powstaje bank mleka.
Placówka będzie mieściła się w Warszawie, ale podobne instytucje powinny działać na użytek oddziałów neonatologicznych w całym kraju. Być może uda się to dzięki pomysłodawczyniom i założycielkom banku, które już w 2008 roku utworzyły stowarzyszenie, przekształcone obecnie na Fundację Bank Mleka Kobiecego.
W Polsce od lat 50. działało wiele nieoficjalnych "banków" mleka, ale nie były one profesjonalne. Pokarmu nie badano i nie przechowywano w odpowiedni sposób, dlatego wszystkie placówki zostały zamknięte. Nowo otwarty bank będzie spełniał wymogi opracowane dla nowoczesnych placówek działających w całej Europie.
Dr Aleksandra Wesołowska, która jest szefową Fundacji Banku Mleka Kobiecego podkreśla, że idea instytucji zakłada bezpłatne przekazywanie pokarmu. Oznacza to, że dawczynie będą oddawały mleko dobrowolnie, a rodzice potrzebujących dzieci nie będą musieli za nie płacić. Wszelkie koszty zostaną na obecnym etapie pokryte z dotacji na badania, a następnie przejęte przez szpitale, które zamówią mleko.
9578822
1