Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozpada się jedność Zachodu w sprawie Ukrainy

12 stycznia 2015
Wizyty premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka w Berlinie nie można uznać za sukces - ocenia w piątek "Sueddeutsche Zeitung". Jedność Zachodu w sprawie sankcji wobec Rosji rozpada się, a pomoc dla Ukrainy popłynie tylko wtedy, gdy rząd w Kijowie zreformuje kraj.

Ukraina chce zachowania wymierzonych w Rosję sankcji w pełnym wymiarze, ale jedność Zachodu w tej kwestii rozpada się - pisze autorka komentarza Cathrin Kahlweit.

Stanowisko Berlina, potwierdzone ponownie przez kanclerz Angelę Merkel - "sankcje mogą zostać zlikwidowane tylko wtedy, gdy zostaną usunięte ich przyczyny" - też nie jest wieczne. Podczas rozmów w Berlinie niemieccy politycy uświadomili Jaceniukowi, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi trzeba dać teraz szansę, aby "wyszedł z twarzą" z konfliktu.

W Brukseli mnożą się głosy domagające się wysondowania, co Rosja mogłaby zaoferować Zachodowi, aby możliwe było wycofanie się z sankcji. "Elastyczność w kwestii sankcji - najwidoczniej tak wygląda nowa polityka" - czytamy w "SZ".

To nie są dobre wiadomości dla Kijowa, ponieważ są one dowodem na rosnącą presję na Ukrainę - ocenia Kahlweit. Rząd i parlament Ukrainy muszą podjąć działania, jeżeli chcą otrzymać dalszą pomoc. Nie mogą ograniczać się do uchwalania ustaw, lecz muszą wcielać je w życie. Trzeba walczyć z korupcją i złamać polityczny opór w ministerstwach, wymienić ludzi obalonego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza na siły proeuropejskie, ograniczyć wpływy oligarchów, zrezygnować z własnych przywilejów, zamiast domagać się jedynie zmiany postawy obywateli - wylicza autorka komentarza.

W dodatku coraz wyraźniej widać, że w walce z prorosyjskimi separatystami Ukraińcy zdani są na własne siły. Rozmowy pokojowe w Mińsku nie przyniosły rezultatów. Planowane na przyszły tydzień spotkanie w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) raczej osłabi jeszcze pozycję Ukrainy. Świadczą o tym wypowiedzi prezydenta Francji Francois Hollande'a, który chce w większym stopniu uwzględnić interesy Rosji. Nie widać też żadnego rozwiązania kwestii Donbasu.

"SZ" wyraża obawę, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i jego rząd będą nadal próbować rozwiązać "kwadraturę koła" - czyli kwestię zreformowania kraju bez naruszenia własnego zaplecza politycznego oraz prowadzenia operacji wojskowych we wschodniej części kraju. Świadczą o tym - zdaniem komentatorki - zwiększenie budżetu na obronę, militarne plany na okres wiosny i retoryka Poroszenki. Postępując w ten sposób władze w Kijowie podejmują bardzo duże ryzyko - ostrzega "Sueddeutsche Zeitung".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę