Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmowy i seminaria na targach FARMA 2008

6 października 2008
Na Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA 2008 przyjechało do Poznania wielu zagranicznych gości. Rozmowy z delegacjami zagranicznymi prowadził podsekretarz stanu Artur Ławniczak, który przyjął delegację mołdawską oraz radca generalny Zofia Krzyżanowska, która spotkała się z delegacjami łotewską i estońską.
Rozmowy koncentrowały się głównie na kwestiach Wspólnej Polityki Rolnej. Dotyczyły przede wszystkim: modulacji, zmian w kwotowniu mleka, niewykorzystanych funduszy w ramach UE i spraw związanych z WTO. Delegacja mołdawska zainteresowana była nawiązaniem współpracy w zakresie doradztwa rolniczego oraz zwiększeniem wymiany handlowej artykułami rolno – spożywczymi.
Podobnie, jak podczas dyskusji toczonej podczas targów Polagra – Food, w ramach Grupy Wyszehradzkiej, również teraz rozmówcy wskazywali na nierówną pozycję „nowych” i „starych” członków Unii Europejskiej. Podkreślano, że jest to szczególnie istotne w związku z trwającą obecnie dyskusją o kierunkach przyszłych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej.
Zagraniczni goście zwiedzili targowe ekspozycje. Przyglądali się pracy komisji oceniających zwierzęta na ringach i w boksach. Uczestniczyli również w gali wręczania Złotych Medali MTP.
Targi Farma to dobra okazja do rozmów o sprawach ważnych dla polskich rolników. Podczas seminariów Rolnicy mieli możliwość zaprezentowania przykładów prowadzonych przez siebie działalności pozarolniczych. Omówiono także ważne działania PROW 2007 – 2013 jak np. „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” i „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
Podczas seminarium zorganizowanego przez Departament Rynków Rolnych omawiane były przepisy regulujące funkcjonowanie grup i organizacji producentów, po reformie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw. Przedstawione zostały korzyści płynące z uczestniczenia w zorganizowanych formach prowadzenia działalności. Podawano także praktyczne informacje na temat możliwości pozyskiwanie wsparcia przez grupy i organizacje producentów owoców i warzyw.
W seminarium poświęconym zmianom we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku, w którym udział brała radca generalny ministra Zofia Krzyżanowska, dyskutowano m.in. o mechanizmach wsparcia finansowego i pozafinansowego rolników oraz o nowych warunkach gospodarowania na wsi i ich konsekwencjach dla polityki rozwoju obszarów wiejskich, czyli w szczególności o zmianach klimatu, wykorzystaniu bioenergii i zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę