Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie zagrożenie afrykańskim pomorem świń

5 stycznia 2016
Wykrycie dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na Litwie oznacza zwiększenie zagrożenia tym wirusem dla polskich stad świń - powiedział PAP we wtorek wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski.

W piątek na Litwie stwierdzono dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików; wykryto je w odległości 70-80 km od polskiej granicy. Padłe dziki znaleziono w regionie solecznickim (lit. Salcininkai) okręg wileński, oraz w regionie orańskim (lit. Varena) okręg olicki. Według informacji tamtejszych służb nie stwierdzono dotychczas zwiększonej śmiertelności u świń.
Inspekcja Weterynaryjna przypomina, że nie istnieje metoda całkowicie uniemożliwiająca przeniesienie wirusa na terytorium Polski, jednak w ostatnich miesiącach wzmocnione zostały działania kontrolne i zabezpieczające, aby zredukować to zagrożenie. Polska prowadzi na terenach przygranicznych z Ukrainą i Białorusią stały monitoring tej choroby od lipca 2012 r. M.in. prowadzone są badanie upolowanych i padłych dzików. Monitoring prowadzony jest na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jażdżewski przypomniał, że powodem wprowadzenia monitoringu było wystąpienia choroby ASF w dwóch miejscach na terenie Białorusi: we wschodniej części powiatu grodzieńskiego i w Witebsku. Jak zaznaczył ogniska te zostały zlikwidowane - wybito wszystkie zakażone świnie, jednak wirus pozostał i może przenieść się przez dziki.
Inspekcja weterynaryjna prowadzi wielokierunkowe działania profilaktyczne. Na wszystkich sześciu przejściach granicznych na Białoruś i na polsko-ukraińskim przejściu w Dorohusku rozłożone są maty dezynfekcyjne, przez które przejeżdżają pojazdy osobowe i ciężarowe. Ponadto służby celne sprawdzają tiry powracające do Polski z Rosji i z Białorusi, gdzie przewoziły zwierzęta, czy samochody te są odpowiednio wyczyszczone także wewnątrz. Po wykryciu wirusa na Litwie, sprawdzane i dezynfekowane są pojazdy przekraczające granice polsko-litewką - poinformował Jażdżewski.
Polscy celnicy kontrolują też bagaż podróżnych, wjeżdżających do Polski z Białorusi, czy nie ma w nim produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Ich przywożenie do Polski jest zabronione.
Na terenie kraju od ubiegłego roku prowadzona jest szeroka akcja informacyjna o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń. O zagrożeniu poinformowani zostali rolnicy, przeszkolono ponad 4 tys. lekarzy weterynarii.
Jażdżewski zaznaczył, że już w ubiegłym roku wojewodowie z województw wschodniej Polski wydali rozporządzenia wprowadzające czasowe ograniczenia dotyczące utrzymywania świń. M.in. zakazany jest ich ubój w gospodarstwie, obowiązkowe są świadectwa zdrowia dla wszystkich świń, które transportowane są na tych terenach. Trzoda ma przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze muszą być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Mają też być wyłożone przed chlewniami maty dezynfekcyjne - wyliczał. Zaapelował, żeby rolnicy zgłaszali wszystkie podejrzane przypadki padnięcia świń służbom weterynaryjnym i bezwzględnie przestrzegali przepisów.
Przeprowadzane są systematycznie też badania świń w rejonie przygranicznym. Dotychczas takich próbek pobrano już kilkaset. Dotychczas wszystkie badania laboratoryjne próbek wykazały wynik ujemny.
Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy (Portugalii) wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce nigdy tej choroby nie było.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę